• yesterday1987

    1månaders kontroll - oroväckande besked!!!!

    Var på bvc igår, mätte & vägde i vanlig ordning. Lilltjejen har hunnit bli en månad, och då ingår det tydligen en "syn-koll", sköterskan kollade hurvida bebisen kunde fokusera blicken och följa rörelser. Min tjej kunde inte det :*( Sköterskan såg oroad ut. Gjorde testet om och om igen. Frågade om jag fått ett igenkännande-leende av min dotter - och nej det har jag inte. Sköterskan sa att hon inte kunde fokusera och följa hennes rörelse med blicken. Något som hon tydligen borde kunna vid det här laget. Fick en tid till barnläkaren idag. Han sa samma sak. Att det verkade "som att hon ine ser". Att något är fel. Antingen neurlogiskt eller enbart synen. HJÄÄÄLP!!!Ska få en remiss till en specialist. Jag kan inte sluta gråta. Chansen fanns sa dom att hon "bara" är sen i utveckligen. Att hon om nån vckan kommer kunna fokusera. Kan det stämma? Är det någon mer här vars bebis inte kunnat fokusera blicken efter 4veckor?
    Kommer inte kunna sova inatt....tänk om nått är fel....

  • Svar på tråden 1månaders kontroll - oroväckande besked!!!!
  • cherrypie

    men har hon aldrig följt dig med blicken? hon tittar väl på saker o kanske reagerar på ljus osånt?eller?

    usch! hoppas det ordnar sig och att det bara e falsk alarm!!

  • pigglet

    Trodde inte de "skulle kunna" ge svarsleenden förän de var 6 veckor?

    Jag förstår att det känns oroligt just nu! Man vill ju såklart att allt ska verka bara bra... och "tråkiga besked" är man liksom aldrig beredd på. Men oftast så visar det sig att det inte var någon fara alls! Och de på bvc tar det säkra före det osäkra, de kollar nog hellre en gång för mycket...

    Jag kommer inte ihåg hur våra barn har varit just med att fokusera blicken. Men jag vet att ingen av dem någonsin har "klarat" en koll på bvc utan anmärkning. Ibland blir det remiss, ibland avvaktar de bara.
    Och de är "helt normala" - intelligenta, friska (till och från i alla fall :)), charmiga och verkar klara sig bra i alla avseenden. (tja, förutom talet på den yngsta då...)

    Jag vet att det inte alls är lätt, men kanske du ändå kan försöka finna ett lugn i att det mest troligt inte är någon fara alls, och att det ändå är bra att de kollar upp det?
    Kram!

  • Aquavit

    Oj, det verkar tidigt att oroa sig för svarsleende! Sonen log inte förrän vid 8-9 veckor. Hur det var med fokus av blicken har jag inget direkt minne av, men det är säkert ingen fara. Hur är hon normalt? Verkar det som hon tittar på saker? De är ju inte alltid på humör och visar sina kunskaper och sin bästa sida

  • ReRant

    Vid en månad gav inte mitt barn svarsleenden. Men vid kanske 5-6 veckor så kunde han inte låta bli att skratta när man tittade och pratade med honom (som jag minns det i alla fall).

    Har du fått någon som helst indikation på att ditt barn kan se? Blinkar hon tex med ögonen om man tänder en lampa mitt i natten?

  • Neos mami

    vi blev skickade till en ögonklinik när sonen var ca 3 veckor gammal, för att han skelade på kontrollen dagen efter förlossningen... jag kan bara skratta så här i efterhand.

  • Flickan och kråkan

    Det måste ha varit något mer hon sett om hon sa så.....svarsleende har båda mina pojkar inte gett förrän när de båda varit 8 veckor. Min äldsta son följde inte röd kloss vid 4 veckor, men däremot vid 6. Lillebror följde vid 1 månad. Båda ser bra.

    Håller tummarna för er. Förstår att ni har det jobbigt.

  • ReRant

    Neos mami skrev 2009-11-24 22:48:32 följande:


    vi blev skickade till en ögonklinik när sonen var ca 3 veckor gammal, för att han skelade på kontrollen dagen efter förlossningen... jag kan bara skratta så här i efterhand.
    Jäklar, skämtar du? Det är ju jättevanligt att små bebisar skelar!
    Har han slutat skela nu?
  • Neos mami

    Nej jag skämtar inte, direkt på första bvc kollen stod det ju någonstans att läkaren på bb sett det och då vare remiss till ögonkliniken. Jag blev förvirrad och tänkte liksom; det är ju inte helt ovanligt att de skelar eftersom de inte vet hur man tittar och använder ögonen.

    Och ja han har slutat skela men har däremot en lätt översynthet som följs upp.

    Det jag ville säga är att de ofta överreagerar, visst kan vara så att hon ser dåligt, MEN ta inte ut något i förhand. Hon är 4 veckor. Hon kanske är mer intresserad av närhet än att se saker? Hon lär ju sova mestadels ändå :P

  • Mizz Turko

    Skelögdhet även vid så tidig ålder kontrolleras, för det kan leda till värre skelögdhet senare. Det är rutin.

    TS:

    Har du märkt om din tös fäster blicken, tittar på saker och ting? för i så fall behöver du inte vara orolig.

    När har ni kontroll igen?

Svar på tråden 1månaders kontroll - oroväckande besked!!!!