Jag googlade lite och hittade det här. Inte äpple, men det står ju att de "varierar efter säsong" och citron är det i också!
Tarte Sånga Säby
"Variera fyllningen efter säsong. Tänk på att sockermängden kan variera beroende på fruktens egen sötma.?
Du behöver:
300g smör
4 dl vetemjöl
2 dl havregryn
2 dl socker
skalet av en lime eller citron
3 dl skivade rabarber
3 dl jordgubbar
1 msk potatismjöl
1 msk socker (välj själv hur söt pajen ska vara)
3 dl vispgrädde
Gör så här:
1. Kör smör, mjöl, havregryn och socker till en deg i en blandare. Mot slutet tar du i rivet skal av en citrus. Platta ut degen och lägg på ett fat. Ställ svalt i två timmar.
2. Tryck ut hälften av degen i botten på en pajform. Lägg i jordgubbar och rabarber, strö över potatismjölet blandat med önskad sockermängd.
3. Kavla ut resterande del av pajdegen och lägg som ett lock över frukten. Baka av i ugn i ca 35 minuter på 175 grader.
4. Vispa grädden och tag i önskad smaksättning, till exempel vaniljsocker. Gör små strutar av smörpapper och fyll dessa med en klick grädde. Tryck ner en strut i varje bit tarte.