Inlägg från: Selaine |Visa alla inlägg
  • Selaine

    Unga mödrar Danmark

    Kimona skrev 2012-03-06 21:00:08 följande:
    Går det inte varje vardag på Kanal5 play? Var inget avsnitt idag
    Jo, verkar ha blivit nåt fel. Det kommer nog imorgon.
  • Selaine
    0rion skrev 2012-03-06 21:29:25 följande:
    det där med att peter och katerina gjort slut har ju inte visats än, så det var en spoiler
    Är de ens med i programmet fortfarande?
  • Selaine
    pluvdo skrev 2012-03-07 23:50:16 följande:
    Är det bara jag som tycker att en 18-åring (hon med sjätte barnet på väg) visst borde veta att man inte kan få försörjningsstöd samtidigt som man ärver pengar? Det säger väl sig självt att man inte är berättigad till hjälp från socialen om man får pengar på annat håll. (Alltså, hon är ju inte arton nu, men hon åkte visst fast för bedrägeri som 18-åring och hon sade i gårdagens avsnitt att det väl inte är så konstigt att hon som artonåring inte hade koll på vad som gällde...)
    Jo, jag tyckte det var väldigt mycket skyll-ifrån-sig där. Socialbidrag får man ju när man inte har några pengar. Får man då pengar, ja då behöver man ju inte försörjningsstöd? Men OK, hon gjorde fel och uppenbarligen har hon straffats hårt.
  • Selaine

    Amanda Sisse verkar ganska klok och duktig ändå. Handskas fint med William.
    Men visst hade Nikita bärselen helt fel när hon åkte till basaren i Turkiet? Såg lustigt ut med barnet åt fel håll.

  • Selaine
    Snösparv skrev 2012-03-21 21:51:55 följande:
    Man kan bära barn både vända mot sig och från sig i sele. Större bebisar brukar uppskatta att kunna se sig omkring lite.
    Den här bebisen såg ju knappt ut.
  • Selaine

    Glennie är så tråkig att följa. Hon gav ett otroligt oempatiskt intryck när hon var med förut (när hon nyss blivit mamma, och skulle prova brudklänning) och nu när hon är tillbaka och håller på med vårdnaden om sina barn (pojken har man som tittare inte ens sett, så varför engagera sig?) så känns det bara gnälligt, negativt och händelselöst. Tyvärr hoppas jag att hon slutar vara med i resterande säsong...

  • Selaine
    feelings skrev 2012-04-14 23:57:56 följande:
    Iomd att de bara filmar lite då o då ... så är det väldigt lätt att missa hennes son.. MEN .. pappan Daniel vägrade låta henne träffa deras son på 1.5 månader .. och då är det inte konstigt om han inte synts precis... sen kan det oxå vara så att Daniel inte vill att hans son ska synas i tv i mängder...

    När hon var gift så var hon inte med i UM , kan bara troligast tro att hon inte ville medverka då ..

    Jag tycker nu iomd allas dragkamper ang barnen och deras pappor Daniel ... så börjar det bli mer o mer intressant för min del...
    Nä. Nu såg jag sista avsnittet och då såg man barnet. Lite grann. Annars är hon fortfarande väldigt oempatisk och hennes historia engagerar mig inte alls.
  • Selaine
    xXMaLoXx skrev 2012-04-15 00:35:29 följande:
    Jag funderar på vad det är som är oempatiskt hos henne?

    Jag tycker iaf att hon resonerar sunt i att dottern får träffa sin fd styvpappa, som om den vore hennes egen...då hon levt med honom längre än sin biologiska pappa.

    De som är oempatiska är väl papporna isf? Den ena som vill förvägra henne sonen, och den andre som också helt plötsligt ska börja dra igång någon sorts vårdnadstvist.
    Nä, men hon var hur dryg som helst sist, mot Daniel. Hade en överlägsen ton och gav tyvärr intrycket av att vara en bitch. Minns du inte när hon skulle prova brudklänning? Hon verkligen FÖRMANADE sitt barns far hur han skulle sköta sin dotter på egen hand. Och när hon väl skulle hitta en klänning ville hon lägga en stoor summa, pengar som de inte riktigt hade, men inte kunde hon förstå det. Hon tittade ofta in i kameran och talade OM Daniel när han sat bredvid. Nä. Hon fick inga charmpoäng av mig inte. Så sen när man ser henne igen sitter hon bara i en lägenhet och har problem med båda sina barns fäder. Om de är dåliga, kanske det säger något om hennes val av partner?
  • Selaine
    Tjejgänget skrev 2012-04-18 21:22:18 följande:
    Försökte se på reprisen idag på kanal 5play men det var ju fel textning till programmet!!!Rynkar på näsan
    De har inte fixat det idag heller.
  • Selaine
    Heligakossan skrev 2012-04-22 00:14:05 följande:
    Kan bara hålla med. mådde riktigt dåligt när jag hörde hans kommentar... Daniel var bara ett misstag..... att man kan säga så i tv om sitt barn och sen vara lycklig över att nya tjejen är gravid och sedan lämna henne så att hon gör abort... vad är det för värld dom 2 lever i egentligen????
    Jonas ;)
  • Selaine
    Heligakossan skrev 2012-05-06 11:00:55 följande:
    Vad tror ni om Nanna och Dtlev(stavning?!) hon var 21 och han 40 va? får se vad det blir!
    Hur länge hade de varit tillsammans?
    Jag är lite misstänksam mot Ditlev. Knarkat steroider och hänger med en tjugo år yngre tjej... Fast han kanske är jättesnäll?

    För några säsonger sen var det ju en tjej med ett väldigt kort ögonblick. Hon hade barn (?) och var tillsammans med en några år äldre, grinig kille som bara klagade på henne och satt vid köksbordet och gnällde. Hon var så olycklig och ledsen. Sen hepp hepp så spolade de fram tiden ett halvår och då var hon singel. Sen var hon aldrig mer i serien mer. Minns någon henne?
  • Selaine
    Heligakossan skrev 2012-05-07 19:05:30 följande:
    Än så länge har det ju varit ganska få i procent som har hållt ihop förhållandena, ibland undrar man ju nästan om tv inte provocerar paren mot varandra... 

    Ja jag undrade lite när jag hörde att Nanna var 21år... hm vart går gränsen för en Ung mamma?

    usch jobbigt att se nadia när hon pratar om sin sjukdom tycker jag.. varför säger hon till barnen att hon glömt tabletter åså? Onödigt att göra barnen rädda för att mamma ska dö bara för att hon glömde en tablett(som inte ens hade med cancern att göra)  Visst ska väl barnen vara medvetna om att mamma är dålig men man behöver ju inte dra på allt?
    Jag tror att om barnaskaffandet var spontant, kan nog förhållandena vara detsamma... nåt man inte tänkt igenom utan bara kör på.

    21 är ju ungt, men just i detta fall är hon nog med mest för att hon har en sån mycket äldre pojkvän, han blir en gammal pappa, hon blir en ung mamma.
  • Selaine

    Line är så osäker :/ on och Nikki påminner för mycket om mig och mitt ex....
    Vad då om nåt inte händer så är vi ihop? Inget bara "händer".

  • Selaine
    Starbaby skrev 2012-05-15 18:08:33 följande:
    Jag tror det måste finnas större skäl en aborten..inte ens i DK tar man bar från sin mamma om de är labila efter en abort.
    Det är knappast för att hon är labil efter en abort som hon blir fråntaget sitt barn. Hon blir det för att hennes labilitet inte gör henne bra som mamma.
    Eller tror ni på allvar att de frågar "har du kommit över aborten?" "nej" "okej, då tar vi ditt barn."
    De lägger ett pussel!
  • Selaine
    Starbaby skrev 2012-05-15 18:46:19 följande:
    Det var ju precis det jag skrev, knappast för att hon är labig pga aborten, det måste finnas större skäl.
    Sorry, ja precis, jag håller med dig, men jag citerade dig av misstag, menade dem som skrev tidigare i veckan att abort inte ska vara skäl till LVU (vilket de borde förstå att det inte är)
  • Selaine
    feelings skrev 2012-05-15 21:13:03 följande:
    Bisexuella Line .. varför säger kommentatorn det hela tiden nu ? .. Jag menar, fine hon har gått ut med att hon är bi .. MEN de behöver väl inte använda det hela tiden när de pratar OM henne..
    Bisexuella Line är på väg till sin pappa med sina barn, Bisexuella Line pratar med sin pappa . osv osv ..

    Så skenheligt trött på stämplarna som sätts på människorna i programmet, snart kommer väl knarkaren olga med i programmet oxå .. suck
    De stämplar alltid i serien.
    Line som har borderline, NN som är överviktig, Sös som är fd bråkstake, Camilla som är nyskild...
    Det är ett sätt att beskriva folk som ofta återfinns i barnböcker och barnfilmer. Långa farbrorn t.ex. eller arga My. Förmodligen för att Unga Mödrar riktar sig mot tonåringar.
  • Selaine
    3 barns mamma84 skrev 2012-05-19 16:41:48 följande:
    Hmm här har man faktist så att man hjälper mamman pappan och barnet/barnen innan man tar dom ifrån än .
    Jag bor här och har varit med om vissa saker så jag vet har pratar med familjeinheten . 
    Du ser inte skillnaden på att
    1. hjälpa hela familjen, för barnets bästa (Danmark)
    och
    2. hjälpa hela familjen, för familjens bästa (Sverige)
    ?
  • Selaine
    xXMaLoXx skrev 2012-05-27 19:18:13 följande:
    Ena gången så ska Remi ha fått tag på en chokladdrycksgrogg och smakat, och sen blev det plötsligt öl. Kompisen som anmälde måste väl rimligtvis ha sett vad av dessa två drycker som fanns i glaset?
    Men, varför skulle kompisen anmäla det? Troligen har det varit något mer. Kan det vara en slump att både "barnpedagogen/sköterskan" (som anmälde för rivsåret), brodern (som anmälde för vingummit) och kompisen (för alkoholen) anmäler henne till kommunen (soc)? Råkar man verkligen ut för tre idioter, som alla på eget bevåg kontaktar myndigheterna?
  • Selaine
    xXMaLoXx skrev 2012-05-27 20:36:47 följande:
    Det är vad hon har nämnt i tv, och ingenstans har man sett att någon opponerat sig, brodern pratade ju även NN's mamma om, att hon bett de två att inte beblanda sig med varandra för det innebar bara problem.
    Ja, och oftast när man pratar så nämner man bara sånt som står till ens egen fördel. Eller får det att låta mindre än vad det är. Som när hon pekade på det lilla lilla rivsåret som tydligen var tecken på misshandel. Knappast sanning. Förmodligen var det större förut, eller så fanns det fler sår som hon inte visade.
  • Selaine
    xXMaLoXx skrev 2012-05-27 21:03:37 följande:
    Fast hon talade ju om att kompisen hade anmält henne för alkoholen, hon har ju även nämnt det på nätet..om hur det gick till. När det gällde rivsåret så började hon ju klippa sönder strumporna för att hon var rädd för att riva honom.

    Alltså, redan sen hon låg på BB så har hon varit rädd för att de skulle ta honom. Vad har hänt i den flickans liv egentligen?

    Att hon skulle bruka våld mot Remi tror jag dock inte på, jag tror däremot att hon smällt i en och annan dörr och brutit ihop.
    Och det är OK när man har ett litet barn i sin närhet...?
Svar på tråden Unga mödrar Danmark