Eksem i ansiktet på 2 mån gammal bebis
Hej!
Jag undrar om det är någon som kan rådgöra mig ang min 2 mån gamla dotter som fått eksem i ansiktet. Det började som hormonplitor som sedan övergick till torra blossande, flagande områden på kinder, panna och öron. Visade upp detta på BVC som rekomenderade att smörja med bröstmjölk, funkade självklart inte. Nu har jag blivit rekomenderad att prova vitt vaselin av samma sköterska - men det bara kladdar.. Hon sa att om det inte blir bättre på två dagar med vaselinet så ska jag köra mjölkfritt i två veckor för att vi ska utröna om det kan vara mjölkallergi (jag helammar).
Verkar inte detta vara i fel ordning? Varför rekomenderar hon in kortison etc? Kan det inte "bara" vara atopiskt barneksem?
När man läser runt på nätet så verkar det som om de flesta blivit rekomenderade kortison i första hand.. och sedan pricktestats etc?
Jag känner inte att jag litar på hennes råd.. hjälp!!