Hemorrojder eller rektalcancer??
Ja, det är frågan. Ni som råkat ut för hemorrojder, hur vet ni att det är hemorrojder och inget annat?
Jag födde mitt andra barn för fem månader sedan och har nu, för en vecka sedan, fått yttre hemorrojder. Tror jag i alla fall. Jag vet hur hemorrojder ser ut och jag har läst mig till att det finns sådana som jag som "skaffar" det efter graviditeten i stället för under tiden man är gravid. Jag har sedan flera år tillbaka haft tillfälliga problem med förstoppning och någon gång i halvåret har något brustit i tarmen och det har kommit ut ganska mycket ljusrött blod. Jag tänkte att det var en spricka för det har svidit och kliat lite efteråt, och jag har förstått att jag har väl tur så länge jag sluppit hemorrojder. Nu vet jag att hemorrojder sitter inuti tjocktarmen och sedan vandrar ner för att så småningom sitta utanför tarmen och det är vad som hänt mig nu. Det är lite opraktiskt.
Alltså knallade jag in på apotektet för att skaffa Xyloproct-salva för att bli av med hemorrojden (om man nu blir det eller ej vet jag inte säkert, men det lär visst kunna bli kroniskt också). Jag hittade inte salvan utan bad en apotekare om hjälp varpå jag blev grundligt utfrågad om mina besvär samt anmodad att söka hjälp. Om jag blödde ofta (vad är ofta? frågade jag.) och så vidare och att man bör utreda ifall det är cancer och inte hemorrojder. Jag sa till apotekaren att det där lät inget trevligt. När jag sa att jag nyss varit gravid tittade hon missmodigt på mig och sa att då kan det hända att man får hemorrojder. Innan dess hade hon dock hunnit skrämma skiten ur mig, för att ta ett illa valt uttryck *s*. Jag frågade bara var salvan fanns, jag ville inte höra att jag kanske snart ska dö också.
Jag är normalt sett ingen hysterika, men vi har haft fem dödsfall i familjen i år och barnet vi fick i somras dog. Dessutom dog min mamma i cancer. Så apotekarens välmenthet blev fruktansvärt jobbig för mig.
Nå, vad säger ni? Vad har ni för erfarenheter på området?