Inlägg från: Roppedoppedi |Visa alla inlägg
  • Roppedoppedi

    Domningar i halva kroppen

    *räcker upp en hand*
    Sen den 12 jan är jag sjukskriven pga domningar och smärta i höger arm samt fram över höger kind.
    Ring och lillfingret har börjat tappa känsel och handen känns mer fumlig.
    Hittills har jag träffat tre olika läkare, varit på röntgen samt MRT utan att de kommit fram till vad det är. Nu senast togs det även prov för borrelia.
    Den 9/2 ska jag till neurologen då de misstänker att jag har en nerv i kläm.

    Våra symtom låter i mitt tycke väldigt lika om än på olika sidor av kroppen!
    Jag har dock inte hört ett ord om varken migrän eller MS!

  • Roppedoppedi
    Anonym skrev 2010-01-27 23:17:35 följande:
     har samma sympton som dig, har du värk någon annanstans? jag har i höfter, knän och ländrygg också. har fått diagnosen ehler danlos, men jag tror jag har en nerv i kläm någonstans också. jag har tagit massor med prover och gjort tester för att kolla om jag har karpaltunnel osv men inget visar något.
     Just nu äter jag morfin så jag känner inte särskilt mycket alls, tyvärr....
    Har dock tyckt mig märka smärta och stelhet i nacke och svank på höger sida men jag litar aldrig på mig själv när jag känner saker utan brukar ofta avfärda det som inbillningssjuka så det har jag gjort med även detta.

    Äter dexofen 2tabletter 4ggr/dag så jag kan verkligen inte känna ngt alls så jag vet heller inte OM jag blir bättre.
    Idag testade jag (återigen....) att skippa smärtisarna men fram emot eftermiddagen så började hande domna så pass att det inte funkade längre.

    Jag var in och läser om EDS och hajjade till lite då de skrev om överrörliga leder eftersom jag har det. Däremot stämde absolut inte det om skinnet.
    Men jag håller tummarna för att det är en nerv i kläm! Då kan jag ju bli bra igen!
  • Roppedoppedi
    Anonym skrev 2010-01-27 23:24:54 följande:
    stämmer inte med skinnet för mig med men med överrrörligheten, hypermobiitetssyndrom tror jag dom kallade det ;) jag har valt att inte äta några smärtstillande alls då jag blir så jäkla dåsig av minsta lilla, och sen så vill jag inte äta smärtstillande för att kunna jobba och sen bli värre utan att märka det. då känner jag hellre av kroppen signaler och tar det lugnare med lyft och monotoma rörelser.
    Jo jag har pratat med läkarna och att hitta ngt annat smärtstillande för jag är aptrött hela tiden!
    Just nu är det dock inget alternativ att sluta med dem, då skulle jag nog inte fungera riktigt.....

    Vad finns det för hjälp/botemedel för EDS då? Jag läser och läser där inne men det är massa knasiga ord :D
  • Roppedoppedi

    Hallå hörrni!
    Jag brukar fortfarande läsa här men har inte skrivit... Har nog "stängt av" lite...

    Jag har iaf varit iväg till neurologen på en undersökning och det han såg då tydde INTE på ngt neurologiskt... Han skrev dock en remiss till en undersökning då de ska sätta kanyler med ström i mina muskler. (Låter inte alls roligt...) samt att han beordrade ngr prover, bla koppar.

    Mina symtom är desamma fast nu hjälper dexofenet fenomenalt så jag känner nästan aldrig ngt och det tycker jag inte om riktigt.
    Jag vet ju att ngt är fel men om jag inte känner det så börjar jag lätt tro att det är mina hjärna som fabulerar ihop smärtan.
    Därför provade jag igår (igen) att klara mig utan dexofen och idag har jag haft ont och rejäla domningar.
    Förut var det bara min ring och lillfinger som domnade men nu är det alla fingara fast olika delar på fingrarna och inte samtidigt.
    De domningar jag hade över höger kind är helt utbytt om kraftig huvudvärk bakom höger öga varannan dag.
    Jag har även ungefär som nackspärr och har inte full rörlighet då jag vrider huvudet i sidled, varken år höger eller vänster samt att sambon hittat en knöl på min rygg.
    Alldeles bredvid ryggraden på höger sida, rakt under BH-bandet typ, har jag en liten knöl som gör svinont då han stryker på den.
    Det är antagligen en muskelknut så frågan är har jag ont i armen pga knuten eller kom knuten pga att jag har ont i armen?

    Värst just nu är dock inte armen eftersom medicinen funkar utan det jobbiga är huvudvärken. Det är rejäla attacker som sitter i länge och jag har tom spytt pga dem.
    Nu har iaf läkaren skrivit ut diclofenac så jag hoppas det funkar.

    Vidare har jag inget fel på varken njure eller lever och mitt B12 är normalt.......
    så sökandet fortgår.....

  • Roppedoppedi

    Nya saker som sker!
    Idag märkte jag efter duschen att mina blodkärl syns ruskigt tydligt!
    Det är som att min hy blivit HELT genomskinlig!!?

    Det behöver ju absolut inte ha med detta att göra men det är en markant skillnad och när jag googlade kom, återigen, EDS upp....

    När jag nämnde EDS för neurologen tittade han på mina fingrar och sa att jag inte hade det.... Fingrarna skulle tydligen se ut på ett speciellt sätt då.
    Jag fick honom iaf att anteckna att jag misstänkte EDS.

Svar på tråden Domningar i halva kroppen