kär i en kändis
Måste bara skriva en sak, ni som tror att ni chattar med en kändis - DET GÅR INTE TILL SÅ. Kändisar tar inte kontakt med fans - eller svarar på kontaktförsök - på nätet. Det händer inte.
Ni chattar med största sannolikhet med en nigeriansk scammer, som - om det fortsätter - kommer att lura i er någon historia om att han (alltså kändisen som ni tror att ni chattar med) är utan pengar, för hans manager eller fru kontrollerar allt, och om ni två ska träffas så måste du betala för hyran av ett privatjetplan - för den Store Kändisen kan ju inte åka med ett vanligt reguljärplan.
Det finns många avsnitt på "Catfished" på Youtube, med människor som blivit avlurade stora summor pengar på det sättet. Det var Johnny Depp, Brad Pitt, Mel Gibson, och någon "wrestler" som jag inte känner till, som användes av bedragarna, men det finns säkert många fler.
Jag har själv blivit kontaktad av en scammer som hade skapat en falsk profil i en skådespelares namn, när jag hade skrivit på TV-seriens hemsida, som skådespelaren spelar i. Jag fattade naturligtvis direkt att det var en scam, och dessutom kan den skådespelaren inte ha ett så dåligt språk när han skriver utanför manus, det kan inte vara möjligt! Man måste tänka på vad som är rimligt och rationellt.