Milkina cerka skrev 2010-01-04 21:56:12 följande:
Det "hette" fibromyalgi redan då o. det var tack vare min m a n som läste på j a g hade ingen aning om dess existens förrän han drog iväg mig till fibromyalgiföreniungen på orten.. fick där o. då höra talas om andra med samma problem. I n n a n dess trodde jag faktiskt att jag höll på att bli ja, "knäpp" är väl inte rätt ord men det jag hittar nu.Du får ha hur många teorier du vill, jag var lycklig o. inte deprimerad el. något, men att en infektion kan trigga som den gjorde på mig får
iaf mig att tro att det är ngt helt annat än psykologiskt..
Ursäkta men vad menar du att jag har för teori? Jag har inte påstått att det är psykologiskt... Du blandar nog ihop mig med någon annan.
Ja, det har hetat fibromyalgi länge men det är först nu som det har "exploderat" i antal människor som har sjukdomen. Varför då, kan man undra. JAG TROR att det beror på att det är en "modediagnos". Att det är något man ibland tar till när man inte hittar något annat.