• Cosmopolitan

    Snart 3 år - sluta sova på dagen?

    Hejsan,

    Jag har en kille på 3 år, och jag undrar när det är dags att sluta sova på dagen?
    Han är ju fortfarande trött på eftermiddagen när han itne har sovit på dagen, men är inte det normalt? Har en del kring mig som säger att det är i en period som man vänjer dem vid att inte sova på dagen.
    Han har alltid haft gott sovehjärta, men nu börjar det bli lite svårare att sova hela natten ut och lite svårare att somna på kvällen...
    Vad har ni gjort?

  • Svar på tråden Snart 3 år - sluta sova på dagen?
  • Dickman

    Hur trött är han då på em? Om min dotter 3 år precis inte sover så ligger hon på golvet och skriker framåt 16.30.. Det är ju inte så roligt så hon får sova ett tag till..

  • Maria84

    Det där är ju så olika från barn till barn. Min son är 2½ och han har inte sovit på dagen sen han blev 2. Han sover enbart om det har varit mycket ståhej och så dagen innan eller om det varit mycket på dagen. Annars håller han igång morron till kväll, går till sängs kl 19-19.30 och vaknar mellan 7-9, lite olika..

  • Cosmopolitan

    Hej och tack för svaren!
    Det är olika hur trött han blir...
    Ibland går det helt fint och ibland blir han rabiat på kvällen.
    Tror ni på att det är en tillvänjningsperiod på en vecka eller två innan deras "nya" sovmönster utan sovtid på dagen stabiliseras?
    Det låter ju bra...?

  • Justess

    Åh, jag undrar också. Har en kille som snart blir tre. Han har börjat vara vaken länge, länge på kvällarna så jag inser ju att middagsvilan måste bort. Men det är sååå svårt. Så här har våra försök sett ut.

    Torsdag: sov 15 minuter kl 16.35-16.50 (somnade i bilen), somnade relativt tidigt på kvällen, ca kl 20.30

    Fredag: sov inget och somnade till ca kl 19 medan han drack välling . Gick upp och lade honom och han somnade ca kl 19.30

    Lördag: sov ca 20 minuter kl 12.15-12.35 (väcktes efter 20 min), somnade relativt tidigt på kvällen, mellan kl 20 och 20.30

    Söndag: bad om att få sova (!) vid 13.30. Sov 45 min och väcktes sedan, somnade relativt tidigt på kvällen, mellan kl 20 och 20.30

    Vårt mål är ingen vila, men om han är jättetrött får han sova max 45 minuter. Helst inte mer än 20 minuter (en liten powernap). Vi ska jobba på detta nu tills han får in ett bra sömnmönster. Målet är väl att han ska somna mellan 19-20 och sova till 6-7, utan middagsvila. Som det varit nu på slutet har han vaknat kl 6, sovit middag 1-1,5 timme och somnat 21.30. Alldeles för sent. Visserligen är han lätt att lägga och ligger snällt i sin säng från 19.30, men jag tror att det är bättre för honom med en längre sammanhängande nattsömn.

  • Millenium

    Om han vill sova på dagen låt honom göra det han slutar nog när han själv är redo.

Svar på tråden Snart 3 år - sluta sova på dagen?