Inlägg från: lennartsdotter |Visa alla inlägg
  • lennartsdotter

    ersättning för kattunge??

    Det viktiga är inte hur mycket de ökar i vikt utan att de ökar och att allmäntillståndet är bra. Det är OK att stå till i vikt ett dygn eller två också, förutsatt att kattungen är pigg och inte uttorkad. De små blir hemskt snabbt uttorkade.

    Det är tom. OK att gå ner lite i vikt första dygnet. Det är fullständigt normalt, det sker även hos människospädbarn.

    Men hål hökögon på kattungen. Försök att "kissa" kattungen med bomull (massera rumpan så att den kissar). Mörk urin indikterar uttorkning och då är det bara att trycka i den vätska. Vätskeersättning och ingenting annat! Vid uttorkning är det vatten, socker och salt som är det viktiga.

  • lennartsdotter
    arianne03 skrev 2010-01-06 10:37:08 följande:
    Men är det inte bättre att låta mamman sköta det?
    Om man anser sig ha skäl att övervaka kattungen lite extra tex. för att den ökar dåligt i vikt är det bra att kolla färgen på urinen eftersom det nästan är det enda sätt du kan få veta (innan det är för sent) om en kattunge är uttorkad. Självklart är det alltid bäst att låta mamman sköta så mycket som möjligt på egen hand, men ibland behöver man lägga sig i lite och att kissa en kattunge ett par gånger per dygn är i regel inte någon störande inblandning.
Svar på tråden ersättning för kattunge??