• Line78

    Munsår!

    minnapinna skrev 2010-01-12 21:49:40 följande:
    TS,
    jag har också herpes och har haft i ca 10 år. Jag har alltid använt Anti eller Vecatvir, men jag rekommenderar verkligen Compeed munsårsplåster, de verkar MYCKET bättre (i alla fall för mig, och man slipper smörja hela tiden).

    Angående att smörja direkt man känner symptom så försöker jag göra det. Jag använder plåstret direkt det sticker eller bränner i läppen, ofta hinner det inte bryta ut i form av en blåsa.

    Min sambo har inte herpes och vi pussas fast jag har blåsor.
    Men är du helt dum i huvudet? Fy fan att du pussar din sambo och riskerar att smitta honom!!! Fattar du inte vilket handikapp det är att ha herpes? Det GÅR ALDRIG BORT! Och gör ni slut (vilket ni lär göra då du verkar helt dum i huvudet och det går inte att vara ihop med en idiot...) så kommer han smitta vidare och du kommer smitta vidare. Sjuka människa, sluta genast vara så korkad!
Svar på tråden Munsår!