Shea 1 skrev 2011-05-15 09:45:30 följande:
Jag hoppas innerligt att läget inte är krisartat för er!!!
Sedan, om möjligt för att lindra oron lite, så fick vi höra många olika bud ibörjan. När Hilding var någon vecka talade en barnläkare om att han nog skulle behöva operera bort ena njuren t.ex, men det vet jag inte var han fick ifrån, för det har ingen annan talat om efter det. En operation av en bebis är ju ett beslut som fattas av ett helt team specialister och inget en ultraljudsläkare kan "veta" utan att alla undersökningar gjorts. Egentligen tycker jag att det är lite konstigt att ul-läkaren sagt så som han sagt. Med detta vill jag inte på något sätt förminska eran sons problem, absolut inte, jag menar bara att olika läkare kan säga massor av olika saker utan att det egentligen betyder något.
Nej, de vill nog att han ska ut lite tidigare eftersom han dels är en stor pojke och jag ganska liten och dels som försiktighetsåtgärd.
Så jag tror inte att läget är krisartat utan de resonerar nog som så att eftersom han ändå är stor vill de inte riskera något onödigt med högernjuren.
De tror dock att stoppet är litet och isolerat eftersom han kissat väldigt mycket -alltså mycket fostervatten- under hela graviditeten.
De har också förberett oss på att operationen med största sannolikhet sker på Astrid Lindgrens och att de ser det som ett hyfsat vanligt ingrepp.
Vi känner dock att vi har tur eftersom pojkens läkare är min sambos syster man, alltså vår svåger, och honom har vi stort förtroende för och kan prata uppriktigt med.
En njusspecialist på US i Linköping är även inkopplad.
Men givetvis är jag förberedd på olika bud även om det kommer bli svårt att ta alla dessa besked.