Januaritjej skrev 2010-03-31 22:05:05 följande:
Hej på er! Jag har en dotter på 7 månader som fick sin första UVI i november och har efter det haft 2 till. Vi gjorde Mucg i januari och det visade att hon har reflux. Läkaren sa att hon låg mellan grad II och III, så ärendet skickades vidare till Uppsala för bedömning och för ca 3 veckor sen fick vi veta att det iaf inte blir någon operation och att vi kunde sluta ge henne Furadantin, som vi gett sen januari, det tog en vecka så fick hon sin tredje UVI. Nu ger vi henne furadantin igen och det är inte särskilt populärt. Vi krossar tabletterna och löser det i äppeldryck och sen får vi ge henne med sked, men hon har lärt sig att spotta ut det, är det någon som har tips på hur vi kan göra istället?
Har skrivit tidigare i trådet om min erfarenhet vad gäller Furadantin givning. Sista gången inte så jättelängesen. Gå tillbaka lite så hittar du säkert :)
pepparkakan skrev 2010-04-03 22:01:17 följande:
NEEEEEEJ. Lillkillen har UVI!. Får prova Bactrim i 7 dagar sedan Furadantin igen. FAN FAN FAN FAN. Han är liksom extra känslig med både reflux på bägge sidor och förträngning uppe vid ena njuren. Jag är jätteorolig, dels för inf i sig och att njurarna tar skada menockså på resistensutvecklingen hos alla de satans bakterierna som de små blir sjuka av.
Nejjjjjj men fy vad jobbigt! Hoppas killen mår bättre nu! Det är så typiskt med storhelger och UVI:er.... Trist men sant.