BILDTRÅD nr 12 för tårt- o cupcaketrådarna
Har nu gjort mina första två tårtor, det var kul! Behöver dock införskaffa tårtbrickor... Har också hunnit med några cupcakes, några matchade första tårtan.
Har nu gjort mina första två tårtor, det var kul! Behöver dock införskaffa tårtbrickor... Har också hunnit med några cupcakes, några matchade första tårtan.
Mina tredje tårta och mitt första försök med figurer. Vet inte riktigt om jag tyckte det var så kul, så himla pilligt!
Påsktårta, fylld med hallonmousse och glasskräm. Spacklad med smörkräm smaksatt med passionsfrukt, täckt med sp.
Första tårtan som jag gjort till någon annan. Den "prinsessiga" fröken på 6 år blev jättenöjd. Och det är ju huvudsaken.
Mina senaste tårtor, nr 5 och 6. Har fått förfrågningar av vänner och bekanta att baka några tårtor så nu får jag baka utan att jag själv måste äta upp dem, kul!
Chokladbottnar med persika/passionsmousse och nutellamousse. Spacklad med chokladsmörkräm. Täckt med 50/50 av sp och marsipan. Dekorationer i sp,
Chokladbottnar med mangomousse och mörk chokladmousse. Spacklad med chokladsmörkräm. Täckt med 50/50 av sp och marsipan. Dekorationer i sp som är penslade med pärlemoglitter.
Beställning med min första Hello Kitty... Fyllde med bl.a. en jordgubbsmousse som inte stelnade så jag fick försöka rädda tårtan med spacklingen. Jättetråkigt då man inte alls blir nöjd, vill ha raka kanter på tårtan! Annars så var den fylld med citronmousse gjord på egen lemoncurd. Ljusa bottnar och täckt med 50/50 sp och marsipan.
Sonen önskade sina fröknar glad sommar imorse med en tårta. Chokladbottnar och fylld med nutellakräm och skogsbärsmousse, spacklad med chokladsmörkräm och täckt med 50/50 sp och marsipan.
Vår midsommartårta. Ljusa bottnar med jordgubbsmousse (med rabarbermarmelad under) och glasskräm. dekorerad med marängsmörkräm och jordgubbar.
Min systerdotter fyllde två år och min syster önskade en Barba-Lala. Så var "tvungen" att göra min första figurtårta, det var ju skoj! Ljusa bottnar, fylld med vit chokladganasche och citronmousse, spacklad med citronsmörkräm och täckt med 50/50 sp och marsipan.
Eftersom systeryster beställde tårtan fick hon göra det jobbiga; färga och kavla.
Gjorde mitt första bröllopsuppdrag i helgen. Fick fria händer med tema ljusgrönt och vitt och utan för pluttinuttigt.
Allt gick som på räls och ingenting krånglade, helt otroligt skönt. Det är chokladcupcakes med ett lager hallonmousse och vit chokladfrosting. Tårtan innehåller en kladdkakebotten, hallonmousse, chokladbottnar och vit chokladganache, spacklad med chokladsmörkräm och täckt med 50/50 sp och marsipan. Dekorationer i sp.
Denna tårta var till min man så jag testade dels att täcka helt i marsipan (vad svårt det var!) och sen gjorde jag inga vanliga bottnar. Så det blev en vit chokladbotten som var lite kladdig, den gick bara att dela i två. Jag lade hallonmousse och sedan en klick rabarbermarmelad och sedan direkt flädermousse. Och det gick bra att skära, var rädd för att den skulle plattas ihop eftersom det var mjukast i mitten så att säga.
Mina senaste. Fick inspiration av Busfrö10 här ovan då min hjärna stod still förra veckan. Skönt med denna tråden då!
Hade två traktortårtor som skulle hämtas i lördags. Den andra skulle det bara vara vuxna på 2-årskalaset som skulle äta så den fick en enklare traktor men med roligare innehåll.
Nu var jag snabb...
Traktortårta 1: Ljusa bottnar fyllda med vaniljkräm gjord på mascarpone, jordgubbssylt och citronmousse.
Traktortårta 2: Chokladbottnar (från Very Cherry Chocolate Cake) fyllda med mörk chokladmousse och mangomousse.
Tårta till 11-åring. Chokladbottnar fyllda med vaniljkräm gjord på marscarpone och hallonmousse med ett lager hallon i.
Helgens tårta var till en blivande 70-åring. Lite roligt och jag fortsatte med mitt favorittema ränder och knorrar. Gillar att blanda färger har jag upptäckt. Det som inte syns på bilderna är att blommorna och kantbandet längst ned skimrar.
Födelsedags-damen var supernöjd och tyckte att tårtan var jättegod. Mina föräldrar var på kalaset och kunde också skvallra om att gästerna tyckte att tårtan var fin. Alltid roligt med feedback.
Hade gjort mäktiga chokladbottnar, mörk chokladmousse och mangomousse där jag också lagt i hallon och mango.