• Tummelisa06

    arbetsförmedlingen

    Nån mer än jag som varit arbetslös en längre tid utan att anmäla sig till arbetsförmedling..
    nån som har erfarenhet av hur arbetsförmedlarna ställer sig till att man inte anmält sig när man inte anmälde sig direkt..om dom blir sura o ifrågasätter osv??

  • Svar på tråden arbetsförmedlingen
  • Trollmamma till 4

    Anledningen till att man ska anmäla sig samma dag som har blivit arbetslös är för att man ska få rätt till sin A-kassa om man har någon..

    Sedan så finns det möjlighet för dig att gå kurser, informationsmöten m.m om du är inskriven..

    Du kan ju ändå söka jobb m.m

  • Mannda

    Arbetsförmedlingen struntar i det, det är a-kassan som i så fall vill ha ett personligt brev från dig, där du beskriver anledningen till varför du ej anmälde dig till arbetsförmedlingen direkt. Om du söker ersättning från dem.

  • Ungmamma83
    Tummelisa06 skrev 2010-01-28 09:54:50 följande:
    Nån mer än jag som varit arbetslös en längre tid utan att anmäla sig till arbetsförmedling.. nån som har erfarenhet av hur arbetsförmedlarna ställer sig till att man inte anmält sig när man inte anmälde sig direkt..om dom blir sura o ifrågasätter osv??
    tönkt på att din sgi blir nollad om du inte anmäler dig första arbetslösa dagen (vardag)
Svar på tråden arbetsförmedlingen