• carro22

    nytt dagis

    Hej!

    Jag har en son som nu är 1år och 9 månader han började på dagis i början av oktober, så han har gått där i ca 4 månader nu.
    Och nu har vi fått erbjudande till vårat förstahandsvalsdagis! Och vill gärna att han börjar där(kommer att börja 8/2-2010) det är ett mycket bättre dagis,bättre fröknar m.m, Fast han trivs ju väldigt bra där han är nu och har sin älsklingsfröken!

    Vi hade ändå tänkt att byta till det dagiset när han byter avdelning när han är 3år.

    Då är frågan:Är det bättre att byta nu när han bara gått där ett litet tag,eller är det bättre att byta senare när han är 3år?

    Och om vi byter nu blir det för mycket för honom då, för att han ska få flytta ut från vårat sovrum till hans eget rum och sova där nu i Februari, och senare i maj kommer lillasyster till världen. Blir det för mycket för honom på samma gång???

    Hälsningar Caroline

  • Svar på tråden nytt dagis
  • Barnpsykologen

    Hej, huruvida ni ska byta eller inte beror på nyttan. Om ni ska få ett barn till hur kommer hans dagar se ut då osv. Det finns praktiska aspekter också antar jag.
    Du tar upp att det är flera förändringar  som kanske sammanfaller. Det är en bra utgångspunkt att inte göra för många förändringar samtidigt. kan bara ge rådet att vara lyhörda utan överdriven ängslan och se hur han reagerar. Om ni har en positiv inställning och han är en trygg pojke kommer det säkert att gå bra.

    Lycka till Anneli

Svar på tråden nytt dagis