• k girl

    IKEA

    Vad jag har och gillar från IKEA:

    * Uppblåsbar skötbädd med överdrag. Sonen SOV i den första tiden då han kändes så liten och bräcklig att samsova med, och när han sedan började sova i spjälsängen. Vi hade en riktig bädd i bädden men den ville han inte ligga i!

    * Mobil. Uppskattat ovanför både skötbord och spjälsäng. De har ett par modeller på utgående, så passa på.

    * Nattlampa SPÖKA. Tyvärr på utgående!

    * Tvättlappar i frotté, storpacksversionen. Bättre än Jysks. Billiga och bra - att använda till både stjärt och bad!

    * Frottéhandduk med huva. Har visserligen inte IKEA:s, men tycker jättemycket om dem.

    * Leksaker (de har bland annat mjuka leksaker för spädbarnet, typ skallror)

    Vad jag inte gillar:

    Badbaljan! Det finns andra varianter som har en propp i botten från Rätt Start som blir betydligt lättare att tömma. Vi köpte en ny efter att ha fått vatten över hela badrumsgolvet en gång för mycket.

  • k girl
    Butikslager skrev 2010-02-11 22:51:02 följande:
    Alltså.. Täckena och kudden som finns på IKEAS hemsida står det att de rekomenderas först vid 12 månader? Vad ska man ha innan då....?
    En filt eller ett tunt täcke. Eller en sovpåse, som barnet inte riskerar att få över huvudet eller sparka av sig. Vi har satt en bomullsfilt i ett påslakan som han sover under.
Svar på tråden IKEA