Hallonblomman skrev 2010-02-04 22:57:30 följande:
det är väl 22år sedan JAG hade vattenkoppor men jag har fortfarande ärr efter dem - små gropar i ansiktet, hade även en kopp på fästet till ögonfransarna på ögat har sen dess en liiten glugg i ögonfransarna efter det... stör mig inte på dem, mamma fråga mig i tonåren om jag var intressead av att ta bort dem (vet inte hur) men jag anser att det är en del av mig jag tycker dem e charmiga =) Mälaröbo: Får man fråga hur mycket ni fick?? Kanske ska ta o prata med f.bolaget
För det första så anmälde vi det direkt så vi hade ett öppet ärende. Det var tvunget att gå MINST ett år innan vi kunde komma med anspråk och vi väntade 3 år innan vi fotade och skickade in.
Deras första beslut var på 9000 kr vilket jag tyckte var kanonbra. På inrådan av vänner överklagade jag dock och fick på ett bräde 10 000 till, alltså totalt 19 000 kr. Om jag inte hade nöjt mig där hade vi fått gå till domstol och det ville jag ju inte då försäkringen är ganska "enkel".