Inlägg från: Ungmamma83 |Visa alla inlägg
  • Ungmamma83

    Butiken LURADE oss !!!

    MaryEllen skrev 2010-02-10 11:32:40 följande:
    Då tycker jag verkligen att ni ska gå tillbaka till butiken och be att få prata med butikschefen. För både "röd prislapp gäller" och "50% av reapriset" kan inte gälla samtidigt, om inte den röda prislappen var 50 % av det ursprungliga reapriset. (Butiker brukar inte direkt vara rädda för att sätta nya, röda prislappar för att visa att priset har sänkts ytterligare, så det borde ha funnits två röda prislappar om reapriset hade sänkts en gång till.) Butiken har varit extremt otydlig, och har dessutom varit medveten om problemet i och med att fler kunder råkade ut för det. Eftersom det är en stor butikskedja bör de vara måna om sitt rykte och att kunderna ska bli nöjda. Gå tillbaka och prata med chefen. Och kontakta konsumentombudsmannen!
    fast affären menade nog att det är 50% på den röda prislappen, dvs 50% av reapriset.
  • Ungmamma83

    "halva reapriset på all rea, rödprislapp gäller" så är det ju den röda prisetlappen som gäller.

  • Ungmamma83
    Mjufs skrev 2010-02-10 22:45:44 följande:
    Precis vad jag också tycker! Inte mitt fel att de klantat sig med prislapparna! Men som god svensk muttrar jag bara och knyter näven i byxfickan på de nyinköpta felprismärkta jeansen... Men som sagt...aldrig mer! Nån här som jobbar/har jobbat på Zara? Kan ni förklara varför ni är så jäkla puckade och otrevliga?
    Jag har jobbat på en Zara affär och vi var/är jätte trevliga. Att två i en butik inte är trevliga betyder inte att hela Zara koncernen är otrevliga. Man kan inte dra alla äver ne kam.
Svar på tråden Butiken LURADE oss !!!