AAE skrev 2010-07-29 11:13:11 följande:
Vet inte riktigt vad som händer med kroppen... började blöda i förrgår kom bara lite grann och tänkte att "nu kommer mensen" men sedan hade jag bara lite färgade flytningar fram tills igår kväll, nu verkar det ha slutat? Fattar nada... Skrapades för nu fyra veckor sedan, undrar om blödningarna är något med det... men om skrapningen inte var lyckad, borde inte gravtestet fortfarande visa postivit? Läkaren bad mig nämligen ha koll på att det blev negativt för då hade allt kommit ut ordentligt...hur mycket blödde du för att behöva åka in igen?
Har verkligen ingen lust med det, det var en hemsk upplevelse, jag hade mer ont än när jag födde dottern... :/
Då jag började blöda igen efter skrapningen var det först färgade flytningar och sedan tilltog det till att nästan vara som mens.
Hade testat negativt för HCG-hormon, men det var ändå inte helt utskrapat.
Så.. Man kanske inte riktigt kan veta.
I mitt fall ringde jag sjukvårdsupplysningen som i sin tur rekommenderade mig att ta kontakt med en gynekolog för att kolla upp det.
Så, jag skulle ju föreslå att du iaf kontaktar antingen sjukvårdsupplysningen eller din gynekolog.
Better safe than sorry, liksom!
Hoppas nu att det iaf är mens eller bara någon slags mellanblödning så att du slipper gå igenom det en gång till.
Mig erbjöd de Zytotec, men jag avböjde eftersom jag legat i krystvärkar under första delen av MA:t och inte ville behöva göra det igen. Ville bara att allt skulle vara klart!
Håller tummarna för att allt ska gå bra!