Inlägg från: den kära leken |Visa alla inlägg
  • den kära leken

    Vi fortsätter, Bf aug 10

    Ja det kan va stor skillnad på några mil. Jag är ju i stort sätt ute vid havet med och så lite längre söderut än vad du är. Men det verkar bli fint till helgen!


    SweetLilly skrev 2010-04-07 13:38:49 följande:
    heeh ja det är skönt, dock lite mulet här, solen tittar fram lite svagt ibland bara.. Men jag gick ut och satte mig på en stol och njöt ett tag, och såg att en massa blommor skjutit skott..det var härligt
  • den kära leken

    Åhh vad mys och grattis! Tråkigt att ni inte får hälsa på men man får respektera hur andra vill göra.


    Lysmasken skrev 2010-04-07 14:03:16 följande:
    Har något å berätta. Inatt kl 03,28 så fick min svåger & svägerska en son till. Han var 51 cm lång & vägde 3435 g tror jag hon sa. Å så är det besöksförbud
  • den kära leken

    JA vi pratade om babylarm men inte andingslarm. Jag menade ett sånt larm man har när bäbisen sover så man kna höra om den vaknar fastän man inte är i närheten. Fast det är klart, andningslarm kan ju va bra om man är orolig.


    sofie och laura skrev 2010-04-07 14:05:18 följande:
    Hej tjejjer! Stor städat idag! Och fy vilket helvete med denna bäcken uppluckring jag har inte kul! Ska till sjukgymnast inom kort! Svettas mellan bena så inne H kan man verkligen böi så svettig hahahahhaa Nä beställde en jättefin babysitter från barabus shopping på nätet en beige för 549 =)  300 kr Rabatt Såg att någon talade om andningslarm. Ja jag kommer att ha det igen då vi blev väl informerade på Neo att fullgågna barn som föds samt prematur barn kan ha andnings stopp upp till 10-15 sek sen börjar de att andas igen. Alarmet börjar klicka från 15 sek 5 ggr innan den kommer till 20 sekunder sen brakar världes alarm igång. Det alarmet väckte till vårt barn att han blev tom rädd så att han började att andas igen så högt är det. JA jag kommer att ha det igen för att stilla min oro. 1400 kr är litye dyrt men jag tycker att det e värt=) Gå in på www.andnigslarm.se
  • den kära leken

    Jaha, ja det finns nog goda skäl att de gör så där. Antagligen för att skydda oss och våra små bäbisar. Men de nyblivna föräldrarna kan väl gå ut från BB och träffa er?


    Lysmasken skrev 2010-04-07 14:16:05 följande:
    Nä men det är inte dom som vill att vi ska komma å hälsa på utan det är hela bb, förlossning, neo. Ingen får komma dit mer än papporna. Syskonen får knappt komma heller. Troligtvis så kommer det bli permament oxå. Så dom som vill kolla in förlossningsrum & bb för första gången får inte se hur det ser ut.
  • den kära leken

    JA fast det du beskriver är väl om bäbisen slutar andas när den sover?


    sofie och laura skrev 2010-04-07 14:17:21 följande:
  • den kära leken

    haha, ja ;)


    sofie och laura skrev 2010-04-07 14:18:23 följande:
    JAHA hahhahahaha ok misstolkar saker och ting BABYLARM E ju bra om man bor i stort hus och så =)
  • den kära leken

    Var förresten förbi apoteket på lunchen med. Förutom en korg full av mediciner till maken som är förkyld så köpte jag även ett par stödstrumpor till mig. Märkte i helgen att det inte gick att få på sig stövlarna :)

  • den kära leken

    Ja det ät tråkigt att de inte håller måttet.


    SweetLilly skrev 2010-04-07 15:02:40 följande:
    Ok, men det verkade ju vara bland de vanligaste vagnarna! Läskigt!
  • den kära leken

    Haha, nu såg jag en liten bodybilder titta ut. Haha. Och att den ligger där inne på en bänkpress. haha. Ja nog tränar de :)


    Belly skrev 2010-04-07 15:20:44 följande:
    En livlig en här med... Så fort jag e stilla så sätter h*n igång... Min teori är att dom "tränar" sig på att använda kroppen, muskler osv... Sen när dom inte längre får bra med plats i livmodern blir det nog inte lika livligt..
Svar på tråden Vi fortsätter, Bf aug 10