Inlägg från: Anonym (tjock) |Visa alla inlägg
  • Anonym (tjock)

    tjockisoperation

    har precis börjat finna mig i tanken på att kanske göra en gastric bypass. får det garanterat betalat av landstinget eftersom jag har bmi på typ 44. men nu undrar jag lite om man får välja själv var man ska göra operationen?

    har förstått att det är kort kötid på sofiahemmet i stockholm. eller har jag missförstått? kan jag vända mig dit och få det betalat av landstinget? eller får jag acceptera det ställe dit jag blir kallad om jag gör det här genom min husläkare? måste jag öht gå genom husläkare/vårdcentral för att få det betalt? vet att jag ställs i kö, men förstår inte kösystemet helt.. måste jag stå i kö på den ort jag bor?

    lagom livrädd nu.. vet att det kan förbättra och förlänga mitt liv, men även jobbigt att bli så uppbunden i regler kring maten. dock ett kast man får stå om man vill bli smalare..

  • Svar på tråden tjockisoperation
  • Anonym (tjock)
    maggsan skrev 2010-02-16 23:17:52 följande:
    Hej du.. Jag skriver bara vad jag tror nu... du måste gå via vårdcentralen och be dem skicka en remiss till närmsta sjukhus. Sedan därefter om du får godkänt så kan du ju åberopa vårdgarantin. Det vet jag tyvärr inte hur det fungerar men fråga sjukhuset. Ersta har jag för mig att de har kortast tid i stockholm, men jag är lite osäker. Det med maten är inte svårt alls efter operationen faktiskt.. för man vänjer sig så att säga. Jag är ju inte den bästa att tipsa om maten direkt med jag äter det jag vill fast i mycket mycket mindre mängd.. och därför har jag ju självklart kvar ca 15kg, men men det tar jag tag i den dagen jag känner mig redo. Hoppas du fick lite tips.. och sedan finns det en sida för viktoppade.. viktop.se... gå in där o kolla.. Lycka till!!!
    aa ok. då börjar jag med min läkare då. så får vi se hur det går :). där jag bor är det relativt lång kö har jag för mig.

    min mamma gjorde en gastric bypass i höstas. innan hon gjorde den så tyckte jag att maten man ska äta verkar vettig. typ äta relativt samma som innan, men små portioner och ofta. tycker dock att min mor verkar "kämpa" så mycket med det.. hon säger att det går jättebra, men hon pustar och stånkar så mycket när hon ätit och sådär. blev lite rädd då.. är även rädd att jag aldrig någonsin kommer kunna äta lite lösviktsgodis eller en tårtbit eller dricka ett stort glas kallt vatten som är så gott på sommaren ibland :/.  vill inte gå ner för mycket heller, men det kanske man kan reglera själv då? jag trivs själv bäst på runt 85kg, då är jag sund och fin.

    viktop har jag kikat lite på :). verkar bra.
  • Anonym (tjock)
    Qaroliine skrev 2010-02-16 23:24:51 följande:
    Anledningen till att kön är kortare på Sophiahemmet är ju för att vi betalar, vi som gjort/ska göra op där. Tror inte du kan tränga dig in via landstinget eftersom SH är privat, men jag vet inte säkert. Tror inte heller att du får välja sjukhus, utan att du hamnar på närmsta möjliga. Ring VC, se till att dem skickar remiss helt enkelt. Att matsituationen blir jobbigare får man ta, det är det värt. En dag har du vant dig och tänker inte på det längre.
    ja det var det jag tänkte också. men så stod det på deras hemsida att man kan både betala själv och få det betalat för sig av landstinget. så jag blev tveksam till hur det fungerar.

    jo jag är ju beredd på att matsituationen blir jobbig till en början. det är dock en del saker jag inte räknat med som hänt min mamma som opererades i höstas. men det är väl bara att bita i det sura äpplet. jag har lite svårt att acceptera att jag behöver göra operationen och stå ut med det jobbiga, jag är ändå fullt fungerande och ser väldigt bra ut trots min vikt. känns kass att behöva göra operationen för min framtida hälsas skull. men det lutar åt att det är den enda vägen.
  • Anonym (tjock)
    Anonym skrev 2010-02-16 23:30:52 följande:
    Nu vet jag inte hur det fungerar i just Stockholm men i Göteborg fick jag i alla fall välja vilken överviktsenhet jag ville in på, eller rättare sagt kunde jag välja hela Västra Götalandsregionen som området tillhör, det motsvarar annars landsting fastän det heter region här. Om sjukhuset har avtal med landstinget borde du kunna välja annars är det ju privat som gäller och då får man betala det själv. Å andra sidan har du ju vårdgarantin men den kan du inte åberopa förrän det gått ett tag (vet inte exakt hur länge, hoppas någon annan kan svara på det) och då är frågan om du får välja sjukhus ändå? Prata med din läkare på vårdcentralen till att börja med för du måste ha remiss, kanske vet h*n något om hur det fungerar där. Lycka till!
    ja jag ska kontakta vårdcentralen. blev lite förvirrad av vad det stod på sofiahemmets hemsida, men verkar ju som att jag oavsett måste gå genom vårdcentralen till en början.

    jag bor i uppsala, så jag hamnar ju på ett av sveriges bästa sjukhus antar jag. det är mest det där med kötiden som är kass.

    tack :).
  • Anonym (tjock)
    Tinzi skrev 2010-02-16 23:36:15 följande:
    Jag ska OP på Sofia hemmet betalt av landstinget , åberopade vårdgarantin då jag stått i kö 2 år i Göteborg. Så man kan få OP sig där betalt, men måste ha köat först, Jag gick via vårdslussen.
    ok! då så :). då kontaktar jag vårdcentral och ställer mig i kö, och om det verkar dra ut på tiden så kan jag försöka smyga mig in i en kortare kö då :). tack för svar!
  • Anonym (tjock)
    pilliss skrev 2010-02-16 23:36:56 följande:
    Hej ts. Jag var hos min husläkare och han skrev remiss till landskrona. Jag bor i malmö. Jag åberopade vårdgarantin så jag ska få en tid till dom inom 3 mån. Sen efter jag har varit där så ska jag få OPtid inom 3 mån. Blir kanske i kristianstad men jag bryr mig inte om det är en bit o åka. Har du gjort seriösa försök o banta? har du kontaktat sjukvården om vikten innan?
     ja jag har gjort allt det man ska innan man söker operation. har gått till olika dietister, testat olika mediciner då min övervikt delvis är pga pcos och jag har gått stadigt uppåt. lyckades ligga still i vikt (dock ingen viktnedgång)under ca 2år för några år sedan, men det krävdes helt sjukt extrema åtgärder (tränade stenhårt 5ggr i veckan + 2mil cykel dagligen, åt bara grönsaker), men har aldrig lyckats äta tillräckligt regelbundet och lite. är insulinresistent och lyckas inte själv äta så regelbundet som jag ska eftersom jag inte har några som helst hungerkänslor utan bara sug på tex kvällarna. har även blivit rådd att söka operation av läkare.
  • Anonym (tjock)
    Anonym (tjockis) skrev 2010-02-16 23:47:09 följande:
    Förlåt! Vill inte stjäla tråden men såg att här är så många som kan... När man vänder sig till VC, kan man berätta då att man vill ha en remiss? Har verkligen provat allt men flyttat så det är inte samma läkare jag haft kontakt med... Och hur fungerar det med jobb... blir man sjukskriven ett tag eller man kan jobba ändå?
    min mamma blev sjukskriven. hon hade förvarnat på jobbet så det inte skulle bli något tjaffs.  hon var sjukskriven i ca 2veckor och gick sen tillbaka. det var dock för snabbt så hon gick på deltid i några veckor till. var tillbaka på heltid efter ca 1,5månader tror jag.
  • Anonym (tjock)
    Qaroliine skrev 2010-02-16 23:37:21 följande:
    Du kommer kunna äta både tårta och godis i små mängder. Vissa sötsaker kommer du dumpa mer av än andra, man provar sig fram och lär känna sin nya mage. Fast man får ju vänta, sötsaker hör inte till när man ska gå ner i vikt som vi alla vet. Jag har fått ge upp alkohol och alla mjölkprodukter, även laktosfria. Alkohol klarar man sig förstås utan, men mjölk & yoghurt saknar jag ofta trots att jag gjorde op 2005.
    nej själva viktnedgången oroar jag mig inte så mycket över. då får man ju tåla. men det är ju en livslösning det här och man vill ju kunna äta snask fler gånger i livet lixom ;). sen var det det där med att dricka som jag blev lite överrumplad över. jag dricker väldigt stora mängder och ganska sällan så jag är ju väldigt törstig när jag väl dricker. men det är väl också en vanesak.. dricker jag oftare så blir jag ju inte lika törstig.
  • Anonym (tjock)

    hur gör man om man åberopar vårdgarantin då? är det något officiellt man gör? typ fyller i en blankett. eller säger man bara till läkaren "jag åberopar vårdgarantin" och så fixar han det? är helt okunnig :).

  • Anonym (tjock)
    pilliss skrev 2010-02-17 00:13:52 följande:
    när du får bekräftelse hem att dom mottagit din remiss så ring dom o säg att du åberopar den
    ok, så det är bara något jag säger till om, så är den åberopad lixom? jag behöver inte göra något mer?
  • Anonym (tjock)
    pilliss skrev 2010-02-17 00:18:42 följande:
    "Hej min läkare har skickat in en remiss till er ang GBP. Jag vill åberopa vårdgarantin" Typ så
    aa, ok! jag är som sagt helt okunnig, och man vill ju inte göra bort sig ;). tack så mycket!
  • Anonym (tjock)
    maggsan skrev 2010-02-17 00:21:02 följande:
    Det där med att dricka vatten det är inga som ehlst problem, man lär sig dricka små klunkar vatten så går det lika bra att dricka de där 2 liter som man dricker i vanliga fall, mer än så ska man inte dricka tycker jag inte.. men alla är vi olika. Att din mamma pustar och stånkar kan vara för att hon helt enkelt har lite spänningar i magen som även jag kan få när jag äter lite för fort eller dricker för fort.. då är det bara o sitta lite still en stund så blir det bra =) Dump gör man på sötsaker så det aktar jag mig för. Alkohol får man ta det varligt med.. jag blev så full en gång så jag blev sittandes på en toalett i ca 2 timmar för att försöka spy vilken INTE går för min del. Alkoholen rinner ju direkt ut i tarmarna så därav ska man ta det försiktigt. Man kan ju inte magpumpas när man har gjort en GBP. Sophiahemmet, som jag har förstått när man är inne på deras hemsida, har nu ingått ett avtal med landstinget och gör operationer på oss som inte betalar privat. Ja givetvis annan vård också. En operation gör så att man går ner ca 75% av sin övervikt. Sedan är det upp till dig att fixa resten eller stanna kvar. Jag är typiskt en av de där som stannat på 75%, men jag tar tag i det när jag orkar och känner för det. Jag pendlar hela tiden mellan 90-95 kg..
    ok! min mor sörplar ur en flaska i tid och otid. och hon dricker inte när hon äter, det tycker jag verkar vara så sjuuuukt jobbigt. jag är som sagt en stordrickare. suget efter mat kan man ju tåla och stävja, men att vara törstig är svårt att acceptera :/. men då kanske det inte är ett vidare stort problem ändå.

    ja precis. hon blir trött och det spänner. hon måste ta det väldigt lugnt efter maten och ofta behöver hon sätta sig ner en extragång när hon väl är igång igen. men det kan ju vara för att hon är gammal (60år) och relativt nyopererad också.

    alkohol är inget större problem för mig, jag dricker inte så mycket. min sambo kommer nog tycka att det är lite trist, men jag kan ju säkert sippa lite på en öl istället för att svepa så att säga ;). sötsakerna blir ledsamt att släppa.. men förhoppningsvis kommer jag ju kunna äta en liten mängd då och då fortfarande. vill ju inte släppa mina njutningsämnen helt och hållet.. det skulle vara trist.

    ok! det har jag inte hört förr. men det passar ju mig utmärkt.. jag trivs ju som sagt bäst med en liten övervikt, är extremt tung i kroppen. senast jag var smal vägde jag runt 90kg, men såg ändå normalviktig ut.
  • Anonym (tjock)

    nu har jag varit i kontakt med min läkare. så förhoppningsvis (troligtvis) får jag en remiss i nästa vecka :).

  • Anonym (tjock)

    har fått remissbekräftelse nu! 3-6månader står det. i valet och kvalet om jag ska åberopa vårdgarantin nu.

  • Anonym (tjock)
    pilliss skrev 2010-03-10 20:52:21 följande:
    Gör det... Du förlorar ju inget på det...
    ja grejen är den att det står 3-6månader innan jag blir kallad. om det innebär 3månader så är det ok, då vänta jag hellre. blir det istället 6månader så vill jag hellre till ett annat sjukhus.

    helst av allt vill jag opereras på mitt hemsjukhus eftersom här är det enda stället där man får äta fast mat på en gång efter operationen. plus att det är bekvämt att ha allt i hemstaden. men om det innebär sjuuukt långt väntetid så opereras jag hellre någon annanstans.

    min mor påstår även att jag måste bli godkänd av kirurgen i uppsala först. men det tar ju lång tid innan dess. jag förstår inte riktigt hur allt fungerar..
Svar på tråden tjockisoperation