Inlägg från: stina0220 |Visa alla inlägg
  • stina0220

    Boende i Schweiz del 11.

    Hej.

    Blev så glad när jag hittade den här tråden. Har precis fått reda på att jag är gravid med en man som kommer från Geneve men arbetar i Zurich. Vi har träffats varannan vecka i åtta månader, lite upp och ner givetvis då distansförhållanden inte alltid är det lättaste. Nu sitter jag här med min pojkvän i Zurich och vet inte vad jag ska göra?! Jag är inte lika förtjust (tror jag) i Schewiz som alla andra här på tråden verkar vara men det har nog mest med rädsla att göra samt att jag tycker det verkar lite litet? Jag bor i Stockholms storstad nu och min pojkvän bor 3mil utanför Zurich stad för att skatterna är bäst där. Han önskar att jag flyttar till honom efter födelsen men problemet är att jag står extremt nära min egen familj och inte alls har lust att ta hand om mitt första barn (jag är snart 31år) i en stad jag inte känner till (han är också beredd på att flytta till Geneve i stället så jag kan lära mig franska vilket är mer användbart) men problemet är att jag är livrädd för den ensamhet jag tror jag kommer utsättas för. Han jobbar hårt och långa dagar och då sitter jag där helt utan vänner eller min familj och kan inte språket och .... ja ... mycket. Det skulle eventuellt handla om 1 och 1/2 år men ändå, det är första tiden och helt nytt och jag tror att stöd från min familj är mycket viktig, framförallt då min pojkvän kommer jobba så mycket.

    Att han flyttar hit i sinom tid är givetvis ett alternativ men det är svårt för honom att få ett jobb här och han är mitt uppe i sin karriär (det är jag också ioförsej) men jag märker att han verkligen inte tycker att det är den mest optimala idén. Jag vet varken ut eller in.

    Är det något som varit med om samma sak? Hur är det med att skaffa sig vänner etc i tex Zurich och Genevenär jag bara talar engelska och har något gjort den flytten under en så känslig tid?

    Varm hälsning
    stina 

  • stina0220

    amazonas: Tack för ditt svar. Ja det är kanske så. Känns bara som en så förbannat stort steg! Hur länge har du bott i Zurich? Gillar du det och varför flyttade du? Saknar du inte din familj, vänner hemma? Arbetar du där? Jag har en välgående karriär här i Sverige och är givetvis rädd för att ge upp det bara sådär. Så många funderingar att jag blir galen.

    Varm hälsning
    stina 

  • stina0220

    amazonas: Jag är också spec. sjuksköterska men har mottagning inom estetik och större ickeoperativa ingrepp. Vad jag fick höra måste man göra om ett sorts sjukskötersketest för att få jobba i Schweiz? Stämmer det? Har ju inte jobbat som "vanlig" syrra på många år och min specialisering ligger långt ifrån vad det testet kommer innehålla.
    Mycket tacksam är jag att du delar med dig av din historia. Det lugnar mig lite trots att jag tror att jag kommer känna att det är väldigt tufft i början med en nyfödd och ingen mamma, syster eller nära vänner i närheten och en man som bara får vara hemma en vecka efter födelsen. Men men. Det är kanske meningen att jag ska bli tuffare och klippa banden ... jag vet inte. Jag kommer från ett elva årigt förhållande som blev äktenskap och vi försökte får barn med IVF: er och allt under flera år och så skiljer jag mig  och träffar den här mannen ganska snabbt och blir därefter gravid men så bor vi inte ens ihop och jag skulle bara önska att han redan bodde här och att allt var enklare. Flytta utomlands har jag aldrig haft en dragning till trots att jag reser för nöje otroligt mycket. Så stort både en graviditet, ny man och nytt land och allt inom en sådan kort tidsperiod. Jag önskar bara jag visste vad jag ville men hjärtat och huvudet är så förvirrade och jag känner mig mest ledsen. 

    Kaj04: Han bor nu i Wollerau men om jag kommer flyttar vi nog in i Zurich city ...För annars får jag nog tuppjuck ensam så långt borta från stan.  

  • stina0220

    ain: Nej, bara engelska. Hade egentligen varit bättre med något fransktalande för det borde jag lära mig då vi tänkt att jag ska prata svenska med barnet, han franska och så talar vi ju engelska med varandra men men.

    Visst är det inte jättelångt med flyget men jag är van vid att mina föräldrar (som bor väldigt nära) kommer förbi på en spontanfika eller ringer och liknande. Så det blir stor skillnad för mig.

    Tack för även ditt svar! Era svar betyder mycket!
    Varm hälsning
    stina 

  • stina0220

    amazonas:  Tusen tusen tack för dina svar. Allt börjar falla på plats. Fick reda på att jag var gravid i lördags nämligen och då har jag varit sjukskriven efter en operation och inte ätit ordentligt på två veckor och så kom detta plus frågan "vart ska vi bo" som en bomb och allt med det samt att han och jag aldrig riktigt bott ihop. Dina svar på allt får mitt hjärta lugnare. Har inte kunnat sova sedan lördags för allt oroande och bla bla bla.
    Min pojkvän hade kollat upp det där sjukskötersketestet, skumt han säger att man måste göra det enligt the authorities men om d inte behövde göra det måste väl inte jag heller. Nu kommer jag ju vara mammaledig från klinken här i Sverige som jag arbetar på men om vi mot förmodan skulle välja att stanna längre måste jag ju kunna jobba om jag vill.

    Om allt blir som vi tror flyttar jag ner i maj och cooconar tre månader i Zurich, går på sista ultraljuden där etc och fixar hans lägenhet med bebisgrejer och bara försöker komma in i miljön och så planerar vi att bo här runt 1 1/2 år så som det känns nu.

    Tusen tack
    Varm hälsning stina

    Kaj04: Varför är du sjukskriven? Vad har hänt? Varm hälsning stina

  • stina0220

    Tack för svaren! Jag känner mig så mycket lugnare nu. Det kommer bli bra det här. om allt går som planerat flyttar jag ner i maj. Är då i 6-7 månaden så kan jag komma in i miljön och fixa hemmet lagom till födseln.

    Varm hälsning
    stina 

  • stina0220

    Jamen det vore ju hur trevligt som helst! kommer faktiskt till Zurich redan nästa helg. Är ju där titt som tätt.

    Varm hälsning
    stina 

Svar på tråden Boende i Schweiz del 11.