Jo, jag är en manshatare.
tvåtjejstomp skrev 2010-03-02 18:11:01 följande:
Aha det är därför invandrare begår brott Det har med deras kultur som befrämjar brottslighet precis som det ingår i manskulturen. Du har kanske rätt. Vi måste gör nåt åt mansrollen samtidigt som vi utraderar invandrarnas kultur. Det här tycker jag luktar sd lång väg. Tänk vilken vinst med Fi och sd i en regering!Jag hörde en teori som kanske stämmer, jag vet inte, men den förklarar iallafall en del beteenden både från unga och vuxna invandrare från främst mellanöstern.
Pojkarna uppfostras till att tro att dom är som prinsar. Mammorna gör allt dom ber om, dom ska bestämma över familjen, försörja dom etc.
Sen kommer dom hit(ev är födda här men kommer ut i den riktiga världen utanför Sundbyberg, där jag bor. Då upptäcker dom att dom inte får jobb, inte är prinsar som kan bestämma allt och det blir inte bra.
Många gamla invandrare som inte lärt sig svenska (en del analfabeter) har skitsvårt att komma till freds med rollen att kanske kvinnan försörjer familjen med tex städjobb, mendan mannen går hemma år efter år.
Jag vet flera såna exempel och männen blir deprimerade, ilskna och mår skit.
Joo, det är nog fel på många uppfostran till könsrollerna.