Vår 8 månaders sover väldigt(!) oroligt
Vår 8 månaders son har sedan ett par månader tillbaka sovit själv i sin spjälsäng i rummet bravid vårt. Det har gått bra. Han har vaknat någon gång på natten och velat ha hjälp med napp eller en skvätt välling.
Sedan en vecka tillbaka sover han dock väldigt, väldigt oroligt och vaknar minst varje timme och är ledsen eller kastar sig av och an. Ofta vänder han sig upp och ner i sängen..
Vi prövade då att liksom backa tillbaka lite vad det gäller rutiner och har flyttat tillbaka hans säng till vårt sovrum och han får även sova ungefär halva natten i vår säng. Om det nu är så att han känner sig otrygg eller drömmer mardrömmar. Men..
Han sover lika oroligt ändå! Och vi också så klart. Ingen av oss vaknar numera utvilad. Det är jättejobbigt!
Har du något tips, råd eller fundering vad det gäller detta skulle jag bli väldigt tacksam för svar.
Trervlig helg!