Lite tips någon?
Jag är nyfiken på hur ni andra gör med era trotsiga barn!?
Min dotter är snart 2 1/2, och jag förstår absolut att det hör till åldern att det blir som det blir! Men klart att det är lite tufft när hon aldrig varit så tidigare. Jag känner mig absolut lite hjälplös, vill ju hjälpa henne på bästa men jag vet inte vad det bästa sättet är!?
Det brukar vara vara det vanliga som händer... när hon inte får som hon vill så skriker hon och gråter och slår i möbler osv... Och hon kan hålla på i timmar! jag tycker synd om henne då men hjälper inte o trösta heller :(
När jag ska hämta från dagis trotsar hon mig också och vill inte klä på sig så det blir en ständig kamp varje dag...
Vi försöker olika metoder när hon blir som värst, men inget hjälper.
Alla gör ju olika men är nyfiken hur ni andra gör ni när ni uppfostrar, sätter gränser osv... Vi plannerar nu vårat andra barn så det skulle kännas skönt att ha bra självförtroende och veta precis hur man ska göra...men förstår ju att det funkar inte precis så! kan ni inte bomba mig med massa tips eller bara berätta hur ni gör:)?