• D e på G

    xtravaganza

    Hej på er!

    Jag är så sugen på att testa XV! HAr en granne och en kollega som gjort detta och de är verkligen helnöjda!¨
    Har 25 kilo att gå ner...

    Är som sagt rätt sugen att testa men undrar hur det funkar om man blir gravid?! Vi jobbar på en liten och jag undrar om det verkligen är bra för kroppen då. det kanske till och med försvårar det hela. Någon som vet?

    tacksam för svar!

  • D e på G

    Hej hej!
    vill också börja hänga här.
    Ska på infomöte den 14:e efter vår turkietresa. Imorgon ska jag på nån form av inspirationskväll.
    Har ca 25 kilo att gå ner.
    Hoppas det är ok att jag hänger med er?!
    Kram

  • D e på G

    Har varit på Inskrivning och första gruppträffen idag. Sitter och läser material och har precis mätt mig. Det var inget roligt Obestämd men det blir väl desto roligre nästa gång...

    Har ca 25 kilo att gå ner på helfart och det ska ta ca 16 veckor. Känns som en evighet medn det kommer nog gå fortare än vad man tror när jag väl är inne i det?! Eller vad säger ni som testat?

    tack för att ni finns här!

  • D e på G
    Sylten skrev 2010-10-14 22:16:26 följande:
    Härligt!

    De första veckorna tyckte jag var tuffast. Nu har jag gått drygt 6 veckor på helfart. Helgerna är fortfarande jobbiga men mest psykiskt. Det sitter mycket i skallen! Men nu tycker jag ju att veckorna har gått fort! Ska köra minst 4 till är tanken, sen får jag se om jag tar resten på halvfart eller fortsätter på helfart. Har totalt 37 kg att tappa...
    Du kommer att fixa detta!
    Åh tack, jag hoppas verkligen att jag kommer det. Och jag har mnog ALDRIG varit så fokuserad och målinriktad som nu! Vad duktig du själv är =) 6 veckor är ju kanonbra!!!
    emmgus skrev 2010-10-15 06:26:18 följande:
    Tänkte precis på de, började igår och jag antar att de kommer bli tuffare idag.
    Men mestadels psykiskt!

    Vill planera extra god mat, gå o hyra film o bestämma va man ska äta till.
    Va gör man istället?!
    Har börjat idag och tanken på att stoppa i mig något är hela tiden där. När jag ställer in maten i kylen vill jag så gärna äta upp den sista skinkbiten. En ostrulle då ungarna på förskolan äter frukost. smulorna från sonens kaka till mellanmål. VAr och handlade idag och höll på att ta av de smakprover de hade i butiken. Helt galet vad van jag är vid att småäta. Sitter nu med en kopp te och tänker på när jag får på mig ett par snygga stövlar, något jag egentligen aldrig kunnat i vuxen ålder.

    hur mycket har du att gå ner och hur många veckor har du beräknat det till?
  • D e på G

    Tjuvvägning idag. - 3kg sen i fredes. Visste inte att jag hade så mycket vätska i mig... Nu in i Ketonfasen alt känns toppen och till och med sopporna smakar bra =)

    Tänkte bege mig till gymmet första gången idag. Är lite nervös men det ska säker gå bra. HAr bokat in en introduktionsgenomgång i nästa vecka och så får vi som grupp ett träningstillfälle tillsammans med instruktör på torsdag. Det ser jag fram emot jättemycket!

    Kämpa på allihopa och tusan vad duktiga vi är!!!

  • D e på G
    emmgus skrev 2010-10-19 11:54:07 följande:
    Skönt att höra jag inte är ensam.

    Pratade med min ledare idag, jag ska lägga till ½dl nötter till lunchen för min kropp klarar nog inte riktigt detta.
    Känner mig deprimerad och kan inte tänka klart och de måste man kunna när man studerar!
    Har tillochmed vart hemma två dagar från skolan pga de.

    Så jag hoppas nötterna hjälper o att jag kan köra lite till, väger ju 64 kg nu så har ju inte jätte många klion jag ska gå ner, runt ca 55kg vill jag väga.
    Så i värsta fall får jag väl börja med o äta igen o tappa  i lite långsammare tempo bara =)
    Det låter jobbigt vännen! hoppas det hjälper med nötterna och att du känner dig piggare och gladare med dem!
    Du är duktig som kämpar på i alla fall.

    Själv har jag en skit kväll. Är såååå trött på att vara hungrig.  5 dagen idag och det är första gången jag känner hopplöshet. 16 veckors hunger?! Och ja, jag dricker enorma mängde vatten och tvingar i mig fröskalen, men det hjälper inte. Inte heller att lyssna till CD:n.  Eftrmiddagarna och kvällarna är värst.  Jag längtar efter ost i alla former, choklad och pommes!

    Vet att jag kommer klara detta även om det rör sig om 16 veckor och en viktnedgång från 99 till 75 kilo men va fan, jag kommer väl inte vara hungrig hela tiden eller?!

    Ursäkta all klagan...
  • D e på G
    mozilla skrev 2010-10-17 22:23:08 följande:
    Oj Oj Oj - har suttit halva kvällen och kollat igenom en massa kort sen förra sommaren o fram tills nu. SHIT vilken jäkla resa man egentligen gjort För den intresserade delar jag med mig av både smickrande och mindre smickrande bilder i bloggen www.viktresa.se/foto/
    Oj nu blev jag genast lite taggad igen! Herregud vad härligt att se! Gud va bra kämpat!!!
  • D e på G

    Tack för uppmuntrande ord! Unnade mig en 15 minuter i ett solarium och nu känns det lite bättre. Kanske har det med att jag var och tränade igår också. Blir kanske extra hungrig då?!

    Doriskis- känner igen det där med att inte få tiden att räcka till åt träning då man jobbar heltid och har barn. Har som mål att ta två pass på gymmet i veckan. Sen blir det promenader och spinningcykeln upptill.

    emmgus- vad duktig du har varit. 3 kilot wow!

    hur ofta får ni väga er? Vi får bara väga oss 1 gång i veckan,

  • D e på G

    Herre gud jag menar 1 gång i Månaden!!!

  • D e på G

    Första veckan avklarad. Är nu 5 kilo lättare och 5 cm mindre runt midjan! Mycket nöjd med det Skrattande
    Tyvärr lär det väl inte fortsätta i samma tempo?!

Svar på tråden xtravaganza