• Mary7812

    xtravaganza

    Välkommen Zagas!

    Agnes; jag körde tre veckor helfart i januari och gick då ner 7,3kg. Sen blev det halvfart men då stod jag still och nu körde jag igång för två veckor sen igen. Jag ska köra två veckor till tänkte jag... Kämpigt, men det känns lättare nu när halva tiden gått.

  • Mary7812

    Jag har i över en veckas tid nu varit helt utmattad. Vissa dagar har varit bättre än andra men ändå inte så att jag orkar träna eller göra så mycket mer än jobba och se på tv.  Är det någon av er som har kännt likadant och vad har ni gjort då? Har ni några bra tips?

    Det känns så tråkigt eftersom jag även stått still i 4 dagar när det kommer till vikten. Inte så värst inspirernade.

  • Mary7812
    mozilla skrev 2011-04-06 18:48:55 följande:
    Hur lång tid har du gått på helfarten? När man gått ett antal veckor så kan man ju hamna på en platå; då står man still för att sen börja gå ner i vikt igen. Vad gäller det där med matthet o att du inte orkar mycket mer än jobbet kan också komma efter ett tag, det kan vara så att kroppen behöver mer energi än vad sopporna ger och då helst om man tränar mycket och krävande. Om jag får tycka till så gör du helt rätt i att inte träna som du brukar men försök istället att få in en lagom promenad istället. Orkar du inte ens med det så tycker jag att du helt ska skippa träningen för en vecka eller så och mår du inget bättre efter den så bör du kanske fundera på att trappa upp. Prata med din coach vid nästa träff och se vad h*n tycker.
    Tack för peppen! Det känns mycket bättre nu. Jag har äntligen haft två bra dagar när jag inte varit så trött eller överdrivet hungrig vilket känns skönt. Sakta men säker har jag gått ner några hekton vilket känns ännu bättre.

    På söndag startar vecka 4 för mig vilket ska bli väldigt spännande för jag har aldrig kört helfart i 4 veckor tidigare. 3 veckor blev det som sagt när jag genomförde första omgången i januari. Det ska bli intressant att se hur kroppen reagerar den 4 fjärde veckan.
  • Mary7812

    Äntligen!!! Jag är under 70kg nu även om det var nätt och jämnt att vågen stannade på 69,9kg men så blev det. Vilket mentalt genombrott, det känns så skönt!

    Idag startar den fjärde och sista veckan på helfart.

  • Mary7812

    Tack tjejer!


    Lite småsvårt att motivera mig nu... Var en sväng på Ica maxi & köpte kyckling till uppstartsätandet om en vecka eftersom det var så bra pris på det. Dum som jag var så köpte jag även hem keso och kesella så nu tänker jag än mer på mat. Börjar fundera på att äta lite tidigare men ska försöka hålla mig. Det blir nog lättare så snart det är vardag igen.


    Hur går det för er andra?

  • Mary7812
    ACPK skrev 2011-04-10 08:33:55 följande:
    HURRA HURRA!!! Vad duktig du är jag är avundsjuk på din beslutsamhet och karraktär. Jätte duktigt jobbat!

    Själv inser jag att för mig gick det bäst första gången på helfart. Då va karraktären på topp, nu så går det ett par mdagar sen börjar jag fuska. Hopplöst så jag ligger stilla kring 67-68.

    Kul att följa dig du motiverar!
    Ojdå, men det kanske kan vara så att det är där du ska ligga. Viktmässigt menar jag? Har du pratat med din konsulent och rådfrågat dom? Ja, det hjälper verkligen att vara riktigt bestämd. Vet inte om det har så mycket med karaktär att göra..

    Kämpa på nu. Jag hejjer på dig!
  • Mary7812
    mozilla skrev 2011-04-11 16:18:14 följande:
    Tredje veckan med Naturdiet och snudd på -4 kg på vågen. Två kilo till sen är jag tillbaka där jag stod efter min tid på XV, dvs -30 kg. Funderar på att ta ytterligare ett par kilo "bara för att" men har inte riktigt bestämt mig än
    Härligt tjejen!!! Jo, men kör lite till om du känner att du orkar det. Kan väl vara skönt när du ändå håller på? Herrgud! -30kg!!! Det är ju hur bra som helst, jäklar vad imponerad jag blir av det.
  • Mary7812
    doffe29 skrev 2011-04-13 15:43:02 följande:

    Nu är det bara 19 kg kvar att ta bort.. invägning i dag 109,3  : ) 
    Totalt  - 41kg 13,5 veckor på helfart 
    Mår fint men tycker att jag blir "svagare" men det är väl inte så konstigt,
    Och upplever en extrem muntorrhet nu  ?? nån som vet varför? 


    Jag har ju inte kört så länge som du så jag har inte upplevt muntorrhet. Men det är nog antagligen för att du är lite uttorkad och inte dricker ordentligt eller helt enkelt för att saliven inte fungerar som det ska eftersom du inte tuggar.

    Kanske någon annan har ett bättre svar?
  • Mary7812

    Idag har jag bestämt mig, jag börjar äta redan imorgon. Har varit matt, yr och nästintill svimfärdig i några dagar nu. Jag ska ändå börja äta på söndag och längtar så efter att träna så nu är det dags för mer energi igen :)

  • Mary7812
    mozilla skrev 2011-04-16 12:52:39 följande:
    Woohoo...vågen står äntligen på 63kg igen och nu är jag där jag stod då jag gick i mål. Blir någon vecka till med Naturdiet för att se om jag kan komma under 60-strecket
    Härligt!!! Vad roligt att höra...
  • Mary7812

    Nu har jag ätit i tre dagar och jag kör en långsam upptrappning men det är svårt... Jag inser nu att det var rätt att börja äta för nu mår jag bra igen. Förra gången var jag konstant proppmätt under upptrappningen vilket jag inte är nu, tvärtom. Det bekräftar min tes om att min kropp sa ifrån de sista dagarn, att jag kört helfart lite för länge... Kroppen skriker efter energi.


    Det var så skönt att kunna träna idag oxå, tyvärr blev jag illamående på spinningpasset så jag klev av efter 35min men jag kunde fortsätta med styrketräning i friviktsrummet. Rygg och mage blev det... Så skönt!


    Lycka till alla ni som kör helfart... Kämpa!

  • Mary7812

    Tredje dagen på tredje omgången med helfart idag. Jag hade egentligen tänkt träna bort mina semesterkilon men en stukad fot och svårigheter att t.o.m gå fick mig att tänka om.


    Jag har tänkte att köra i tio dagar och går det bra så kanske det blir lite längre än så. Trist nog så har jag ännu inte kommit in i Ketos men det kan å andra sidan ha att göra med att jag ätit ett ägg till frukost i torsdag och igår samt att jag druckit två stycken naturdiet måltidsersättning til frukost eftersom jag hade det hemma. De innehåller ju lite mer kolhydrater.

    Jag har några XV färdiga soppor hemma som jag dricker nu men sen fortsätter jag nog med naturdiet eftersom de både smakar bättre och är mycket godare tycker jag.

    Hur går det för er andra?  Berätta, jag behöver ert stöd och pepp!!!

  • Mary7812

    Hej!
    Jag är oxå en gammal X-vaganzare som gått upp några kilon under hösten och började på helfart idag för att gå ner dom. Den där celciusdrycken ni pratar om, kan man dricka den fast man går på helfart?

  • Mary7812

    Härligt! Då ska jag testa det innan träning. Vet av erfarenhet att jag brukar vara trött de första dagarna så träningen för vänta tills helgen.

    Hur går det för er och dricker ni XZ soppor/färdiga drycker?

    Jag kör Naturdiet shakes den här gången. Betydligt billigare och lite godare enligt min mening :)

  • Mary7812

    Ok! Ja, vi får se hur det går då... jag dricker de jag har.

    Lycka till tjejer!!! Faan, va grymma vi är. När väger ni er? En gång i veckan eller mer sällan?

  • Mary7812
    Gladhannapanna skrev 2012-01-18 21:35:18 följande:
    Jag hade en naturdietshake i kylen och jämförde kaloriinnehållet. xv 168/påse
     Naturdiet 208/shake.

       
    Fast jag drack XZ-färdiga drycker och då var det minimal skillnad mellan dem. Jag tröttnade på pulversopporna och kan helt enkelt få i mig dom.

    Hur länge har du gått på helfart nu?
  • Mary7812
    Gladhannapanna skrev 2012-01-19 11:45:35 följande:
    Jag började på helfarten i måndags så detär inte så många dagar.
    Aha, men då har vi startat under samma vecka eftersom jag började igår. Då kanske vi stötta varandra :)  Hur länge ska du hålla på?
  • Mary7812

    Nä, förstår det men två veckor är ju jättebra! Jag har tänkte oxå köra i två veckor om det inte går jättebra, då kanske det blir 2½. Efter det ska jag utomlands med jobbet och då går det inte riktigt att köra helfart men halvfart funkar :)

Svar på tråden xtravaganza