• La Lola

    WOW! 5-minuters-metoden funkar SÅ BRA!

    Oj...Hedda är snart 1 år o kan vakna flera ggr per natt.
    Det är inte kul men det är normalt anser jag.
    Men här samsovs det så det är bara att visa att jag finns där så somnar hon igen.


    *mamma till Alma 9 år och Hedda född 13 mars-09*
  • La Lola

    Den sömn jag mister på natten kan jag enkelt ta igen på dan.


    *mamma till Alma 9 år och Hedda född 13 mars-09*
  • La Lola
    Jonna79 skrev 2010-02-25 09:25:36 följande:
    Var och en hittar den metod som passar dom bäst. Skulle själv inte klara av 5mm men om det funkar för TS och hennes dotter är det ju jättebra! Tråkigt att det har blivit så mycket påhopp på FL tycker jag. Att man har tid att sova ikapp på dagen måste ju vara högst individuellt. Har man fler än ett barn går det ju inte.
    Fast det gör det ju. alla har ju inte tätt mellan sina barn eller har de äldre hemma, många går på skola eller förskola.
    Eller hur?
    *mamma till Alma 9 år och Hedda född 13 mars-09*
  • La Lola
    AnnaKlara skrev 2010-02-25 10:31:49 följande:
    TS, det som hänt är ju inte att ni lärt ert barn av med en dålig vana, så små barn skaffar sig inte olater på det viset. De har behov, helt enkelt. Sugbehov, närhetsbehov...och det ni lärt er dotter är att det inte är någon idé att försöka få dessa behov tillgodosedda, för ni svarar ändå inte. Så nu har hon gett upp denna ordlösa kommunikation som "gnället" var. Så enkelt är det. Hur hårt det än må låta.
    Bra skrivet.
    *mamma till Alma 9 år och Hedda född 13 mars-09*
Svar på tråden WOW! 5-minuters-metoden funkar SÅ BRA!