Inlägg från: anette 81 |Visa alla inlägg
  • anette 81

    För alla oss som gillar Lindex ( och andra barnkläder) del 11

    Loppan boppan skrev 2012-03-04 17:14:27 följande:
    KÖpte finaste gröna kaxs skaljackan nu på Kappahl iaf. 110 sitter perfekt på min tös. 99 cm lång och 15,6 kilo   116 hade nog funkat men då hade den blivit lite väl lång i min smak
    finns den i grönt med?
  • anette 81
    Joggy skrev 2012-03-05 15:27:01 följande:
    Idag fick jag hem rabattkupong på Kappahl 20%. I broschyren stod också att årets skalkläder (Kaxs) är gjorda av samma material som vinteroverallerna som fick mycket bra betyg i testfaktas undersökning, bl a maxbetyg på vattentålighet. Ska köpa skalbyxorna till dottern.
    fanns det någon internetkod?
  • anette 81
    Joggy skrev 2012-03-07 08:15:12 följande:
    Nej tyvärr.
    synd
  • anette 81
    sarsparis skrev 2012-03-09 19:40:52 följande:
    Köpte idag Kaxs windstopper, så bra den verkar vara. Stod i valet och kvalet om jag skulle köpa Kaxs eller PoP, jag ångar inte mitt val, med 20 % rabatt och en bonuscheck på 50:- blev den billig dessutom:) Måste säga att Kaxs verkar ha jättefina skalkläder i år. Kul att de kommer i lite glada färger till skillnad från Fix.
    Men varför är den del 5000 vattenpelare och andra 10000? Tittade på den rosa skaljacka, den hade bara 5000 medans den rosa/orangae hade 10000.
    vilka färger fanns windstoppern i?
  • anette 81
    LitenD skrev 2012-03-11 00:30:38 följande:
    Köpte den gröna Kaxs skaljackan till sonen idag. Ville haft svarta skalbyxor också, men det fanns bara med vattenpelare på 5000 i hans storlek. Det var lite blandat bland vattenpelarna, vissa storlekar hade 10000 andra 5000, skilde i pris på dem också. De med 5000 kostade 249 kr och de med 10000 kostade 299. I en annan Kappahl-butik hade de satt nya prislappar om 299 över de med 249.
    Vill helst få tag i ett par med 10000, då de vi hade i höstas läckte in genom knäna. Vet dock inte vattenpelare på dem, men de var köpta på Lindex. Kaxs vinteroverall har varit kanon i vinter, som varit en mycket blöt och lerig vinter, så vi tänkte testa deras skalplagg i vår.
    Det fanns dessutom två olika varianter på skalbyxor, en vanlig byxa och en hängselvariant som gick upp över magen. Den med hängslen var 10000 i vattenpelare på, så det tillhör nog vårens plagg. Vet inte vilken jag ska ta till sonen, tror nog han själv föredrar utan hängslen, men de andra lär ju ha mycket bättre skydd mot läckage vid mage och rygg. Får se om jag hittar de utan hängslen med vattenpelare 10000, har varit i tre Kappahl-butiker nu utan att lyckas.
    Ville även ha en mössa med vita stjärnor som fanns i rött, grönt, blått och cerise. Hittade dock ingen i sonens storlek. Måste vara en populär mössa!
    hur var jackan i storlek
  • anette 81
    skrotis78 skrev 2012-03-11 08:03:39 följande:
    Jag köpte Kaxs skaljacka till min dotter härom dagen, den rosa/orange. Den är så snygg med svarta byxor till. Min dotter har 104 i kläder nu och jag tog stl 110 på jackan. Den är lagom med en fleecetröja under nu. Utan något under är den lite stor, men ingen fara. Tycker dessa skalkläder (iaf Lindex) brukar vara gigantiska i stl, men det tycker jag inte att denna var.
    Är så nöjd över mitt köp. Förhoppningsvis kan hon ha jackan nu i vår + höst + även nästa vår, om jag har tur. 
    den är så fin, såg den på en tjej i affären. funderar vilken storlek jag ska ta
  • anette 81
    skrotis78 skrev 2012-03-11 08:56:28 följande:
    Min dotter är född juni -09. Är ca 94 cm lång och väger ca 13-14 kg. Jag tog 110 som sagt. Lite stort, men ingen fara. Det är dragsko i midjan så man kan dra åt och så.
    Den är såå snygg! 
    min dotter är född augusti -08 är ca 110cm, o väger ca 18kg
  • anette 81

    Läser man under kommenterar på kaxs skaljackorna på kappahls hemsida så verkar folk uppöeva dom små i storlek, så jag beställer nog en 122 o 128 o kollar vilken som passar bäst

  • anette 81

    Ni som har köpt den rosa/ orange skaljackan från kappahl. vad har ni för mössa till den?

Svar på tråden För alla oss som gillar Lindex ( och andra barnkläder) del 11