Inlägg från: Scullcap |Visa alla inlägg
  • Scullcap

    Bugaboo-tråd nr 21

    Hej alla ni som verkar ha stenkoll på Bugaboo!
    Jag har lite frågor som jag hoppas kunna få svar på innan man går och köper sig en vagn, dom är ju Inte gratis direkt {#lang_emotions_undecided}

    1. Hur länge kan man i regel ha sin Bugaboo, alltså hur gammal kan barnet vara innan den är för liten? (Förstår att det kan skilja beroende på hur stort barnet är men i regel)

    2. Stör ni er på att utrymmet/korgen undertill är svår åtkommligt?

    3. Skötväskor kan man om jag förstått det rätt använda vilken som helst? Någon som kan tipsa om en billig och bra? Har ni era på styret eller i korgen?

    4. Har jag förstått det rätt att det finns en "risk" med 2009års chassi? Hur ser man skillnad mot det nyare?

    Tacksam för alla svar jag kan få. {#lang_emotions_laughing}

  • Scullcap

    Wow snabba bud på svaren {#lang_emotions_laughing} Tusen tack! Vad folk gjorde innan internet fattar jag Inte hehe..

    Nä men då lutar det väl åt att vi kommer köpa oss en Bugaboo.

    Tänkte höra om det är några tillbehör förutom dom man får med vid köpet man borde köpa? Är det någon som använder typ något babyskydd som passar vagnen? Eller är detta kanske onödigt.

    Ni som fått reklamera typ stativ, har ni då under den tiden fått låna vagn eller hur gör man då?

  • Scullcap
    Fröken Småland skrev 2010-03-23 14:48:37 följande:
    Oftast får man behålla chassit man reklamerar och skicka tillbaka med vändande post alternativt lämna i butiken när man fått det nya. Det kan inte inträffa några olyckor med ett glidande handtag, det är bara irriterande att det inte funkar perfekt.Kolla in i bloggen med FAQ för info om babyskydd.Jag tycker att åkpåsen är ovärderlig. Sen gillar jag jag parasollet också
    Okej, jo men är det "bara" ett glidande handtag kanske man överlever, dock borde det inte hända på en vagn för över 10.000:-
    Sen när det gäller åkpåsen, kan man använda andras åkpåsar där tror du? Har en kompis som varit på Ullared och köpt en åkspåse där för 250:- tror jag att det var. Hade man kunnat använt den hade det ju varit Super!

    Vad är annars den stor anledningen till att ni köpt Bugaboo i stället för alla andra billigare vagnar ute?
Svar på tråden Bugaboo-tråd nr 21