• Naaw

    Bugaboo-tråd nr 21

    Liv82 skrev 2014-07-08 00:23:50 följande:

    Hej! En liten fråga om mjuklift. Finns några passande till Bugaboo Cameleon? Där vi bor finns inte utrymme för barnvagn i lägenhet, port eller barnvagnsrum utan vi kommer behöva förvara vagnen i vår bil som står alldeles utanför vår port. Vi söker därför en sittvagn med mjuklift som är smidig att ta med upp till lägenheten att senare gömma i garderoben. En stor liggdel kan nog ta för mycket plats. Har googlat men inte funnit några mjukliftar till Bugaboon. Verkar dessutom som att alla Bugaboo Cameleon säljs som duo, med både sitt- och liggvagn. Kan en klara sig på bara sittvagn och mjuklift eller kommer vi behöva köpa liggdel också? Beror såklart på barnets storlek, men hur brukar det se ut? Vi kan absolut tänka oss att köpa både sitt- och liggvagn plus mjuklift, men då vill vi ju finna någon som passar Bugaboon bra. Behöver lite tips från er som vet. :) 


    Du kan inte ha en babylift i Buggans sittdel. Den är ergonomisk och därmed skålformad. En nyfödd behöver plant ryggläge. I liggdelen kan man ju ha en. Vet ingen som passar dock. Vi hade själva liggdelen som babylift. Bra att kunna bära med sig inomhus också om man vill ha bebis i sovande där man är mm. Ligg och sittdel är för övrigt inte två olika delar som på andra duo utan olika tyg på samma ram.
  • Naaw
    Leiben skrev 2014-09-13 12:51:36 följande:

    Hej experter!

    Behöver köpa en ny bygel, sufflett och ståbräda till min Cameleon som är ca 5 år gammal. Hur gör man det billigast? Butik eller beställa?

    Hittar bara kombinationer sufflett och lock.

    Tack på förhand!


    Kolla på Tradera!
Svar på tråden Bugaboo-tråd nr 21