Inlägg från: sweet saint |Visa alla inlägg
  • sweet saint

    Sänk abortgränsen!

    hm detta är enfråga som man knappt vill ge sig in på.
    jag fick barn i v 25 som klarade sig mirakulöst utan skador. I v 22 är fostret inte livsdugligt. SKULLE det överleva blir det inte friskt . Jag anser att gränsen för att försöka få foster att överleva borde gå vid v 23 istället. Chanserna är små, med dock finns de. Man kan göra allt som finns för att förhindra födsel så tidigt och det görs.
    Men oavsett  detta så tycker jag att man inte ska få göra abort i v22 om barnet lever och mår fint i magen. Då är det bättre att föda barnet och adoptera bort det.

    Att foster överlever och kanske blir tom friska i v 23, 24,25 är ett oerhört mirakel. Och att man försöker rädda barn i v 22. Men jag hoppas innerligt att läkarna inte utvecklar detta. Bara för att få överlevnads statistik. Man måste dra gränsen vid mänsklighetens gräns.

Svar på tråden Sänk abortgränsen!