Inlägg från: Fru O Mamma Kokkonen |Visa alla inlägg
  • Fru O Mamma Kokkonen

    Fjärrvärme...

    Är det bra?


    Är det dyrt?


    Vad kan det kosta om man har inställt på 20 grader och huset är på 120 kvm fördelat på källare, bottenvåning och övervåning?


    Är det behaglig värme?


    Hur fungerar det? Vattenburet, luftburet, luftvärmepump?


    Sorry, noll koll.. hoppas någon har koll..


  • Svar på tråden Fjärrvärme...
  • Fru O Mamma Kokkonen
    angeni skrev 2010-03-19 18:55:32 följande:
    Vi har fjärrvärme och det har varit relativt billigt och väldigt smidigt.Vår fjärrvärme är vattenburen. Vi har 140 kvm källare och bottenvåning. Värmen har legat i snitt 20 grader på båda våningar. Sover i källaren så vet att det är varmt och skönt. Har varit varmt även på våra klinker golv. Har bara element och ingen golvvärme. Man ställer in på en mätare uhr mycket som ska skickas ut på elementen, en del har gradmarkeringar och en del att man kan välja antal grader under normal nivå.

    Kan du om du vill i genomsnitt säga hur många kvh/år det går?


    För vi har hittat ett hus med fjärrvärme å jag är rädd för att det är jättedyrt.. men om man eldar med ved så kostar ju ved, mkt arbete o.s.v.


    Jag tror huset vi är smått intresserade av är det vattenburen värme i då det fortfarande finns en vedpanna.. misstänker den är obrukbar..


  • Fru O Mamma Kokkonen
    angeni skrev 2010-03-19 19:10:43 följande:
    Vi hade både vedpanna och fjärrvärme från början men har kastat ut pannan, mycket jobb, liten tank och det blev mycket slit med eldande.De har faktiskt med på fakturan en beräknad årsförbrukning så jag ska räkna ihop den. Det är räknat på 15 Mwh och på 460kr per Mwh vilket ger ca 7000 per år. tror dock detta är utan moms. Mycket handlar ju om hur mycket man gör av med samt vilken yta och hur välisolerat huset är.Vi vill inte ha så varmt så försöker att inte göra av med så mycket. slår på sent, oktober och stänger oftast av i mars men iår har vi det fortfarande på. Är för kallt ute fortfarande. Fördel att ha båda är att man kna elda en bit in på hösten så att man slipper slå på så tidigt och sedan slå av tidigare för man kan elda om det blir för kallt inne.

    Tack så himla mkt för svaren... huset är denna: www.hemnet.se/beskrivning/615968


    Det är ju ett äldre hus och i renoveringsbehov


    Det finns en kamin i vardagsrummet å kanske man kan använda den ett bra tag.. tur vi inte har så kallt här i södra Sveriga, ja förutom denna vinter hihi..


    Värms varmvattnet upp särskilt?


  • Fru O Mamma Kokkonen
    angeni skrev 2010-03-19 19:26:09 följande:
    Nej, vårt vatten värms upp via fjärrvärmen. antagligen görs det med på detta huset eftersom att det står att det är endast fjärrvärme. Och det räknas in i fjärrvärme kostnaderna. Brukar ligga på någon hundring per månad sommarmånader så antar att det är samma vintermånaderna. Har ett badrum med dusch.Den pannan som finns, finns det någon tank till den? För att kunna variera med fjärrvärme och vedeldad panna behövs en ganska stor tank för att värma upp alla rum. Även kvalitet på elementen spelar in. Vi har 2 som eldar på så in i helvete och de går inte att reglera, de andra går att ställa in och få önskad värme. Men alla utrymmen som är oisolerade är viktiga att isolera för att där smiter massa värme ut och det ökar kostnaderna.

    Oj det där med elementen har jag inte tänkt på.. ska ringa o fråga. Du menar om det finns accumulatortankar? Borde ju finnas, tror jag får ringa dem om fråga lite mer.. har lite dålig koll själv, men tur jag har familj/släkten som vet mer..


    Två tankar på 300 liter styck är väl lagom?


    Tack igen


    Men skulle vara skönt om man kunde göra det där nya nu vad det nu heter, energiuträkning eller besiktning?


  • Fru O Mamma Kokkonen
    angeni skrev 2010-03-19 19:34:58 följande:
    Det nya en energideklaration. Den kommer inte ge er mycket tyvärr då det finns ett bra uppvärmningssätt på huset och det är ju fjärrvärmen. Vi är på gång och ska sälja vårt hus så vet lite mer om det nu än förut. De kommer kolla typ på fönster och såna saker och göra anteckningar. Om man som säljare samt köpare är överrens att det inte behövs göras så behövs det inte. Då detta är ett papper som bara samlas på hög och inte registeras någonstans, trots att det är något nytt de infört skumt.www.viivilla.se/energi-varme-och-vvs/snart-ma...Här står det lite om vad de kollar på. Tror de gör detta mest för de vill ha koll på antalet oljepannor som finns i olika hushåll. Men då detta huset har fjärrvärme med vattenburet system är det ett väldigt bra system

    Men fjärrvärme är inte genom luftvärmepump?


    Det var massa bra tips där på sidan verkligen och saker man kan fundera på o fråga och titta efter när man tittar på huset...


    Men om man inte använder oljepannan var man tvungen att "plocka" ut dem då? Något ny lag om det där med?


  • Fru O Mamma Kokkonen
    BTD skrev 2010-03-19 19:53:04 följande:
    Ingen bra länk, men en massa diskussioner under kafferasterna på jobbet visar att fjärrvärmen har den lägsta snittkostnaden.Många förspråkar bergvärme, men den värmekällan klarar inte värma på vintern och då går elpatronerna in och det blir dyrt.du kan ju läsa mer om det www.fjarrvarme.se/ps. det är miljövänligt också ;)

    Den där sidan var skitbra juh.. fick hur bra svar som helst.. Tack..


    Jo, miljövänligt, sen jag med kass rygg slipper ved hit o dit o.s.v. eller bära pelletssäckar..


    Är det sant om bergvärmen är det inte jordvärme som gör så? Bergvärme borras nämligen ner runt 60 meter medans jordvärme ligger på ytan...


  • Fru O Mamma Kokkonen
    stoffepoffe skrev 2010-03-20 13:40:33 följande:
    Vi bor i ett lite mindre 60-hus (85kvm+källare på 85kvm) och huset värms upp med fjärrvärme. Vi väldigt nöjda främst för att det är så oerhört bekvämt och man behöver inte göra någonting mer än att vrida på termostaterna på elementen om man vill ha lite varmare eller kallare. kostnaden för vår fjärrvärme är en fast avgift på ca. 5000kr per år och sedan en en Kwh kostnad på 55öre. Vårt hus förbrukar ung. 20 000Kwh på uppvärmning och varmvatten. Så den totala kostnaden för oss blir ung. 5000+20000*0,55=16000kr på helåret eller 1300kr per månad. Mer på vintern och näst intill gratis på sommaren. En fördel med fjärrvärme är att man inte har en stor anläggning som bergvärmepump eller pelletspanna utan i vårt fatt två rör genom väggen. En panna kanske kostar 100 000kr att köpa ny  ooh håller kanske i 20 år eller liknande och då har man även där en kostnad på 5000kr i fast kostnad fast man kanske inte tänker på det när man "bara" betalar elräkningen. Men tänk på att kostnaderna kan variera väääldigt mycket mellan olika hus beroende på hur energieffektiva dom är.
    Bra beskrivet.. huset vi tittade på.. minns inte när den var i från, ska kika, har kanske betydelse för isolering o.s.v. men det behöver det ju iofs inte. Har ni nya element å sånna saker? =)
  • Fru O Mamma Kokkonen
    Tildamamman skrev 2010-03-20 18:55:30 följande:
    Isolering har definitivt betydelse. Vår förra vind var iskall på vintern så det var ingen värme som steg upp där inte. Om radiatorerna är nya eller gamla spelar ju inte så stor roll. Varmvatten ska bara fylla dem och ge värme. Däremot kan man behöva lufta dem.
    Lufta element kan jag till och med :) Såg ut att vara sånna element som behöver luftas, men av erfarenhet av att bott i hus har vi haft sådana element också och tyckte dom var superbra =) Det var kallvind i detta hus, ska man isolera den? Själv? Jag är rätt händig tkr jag och gillar att snickra och har satt tak och isolerat innan.
  • Fru O Mamma Kokkonen
    längtar och väntar skrev 2010-03-20 18:58:56 följande:
    Stod inte alls något om driftskostnader, så tänkte jag får ringa dem på måndag!!!
    Jag är inte så kräsen men visst var det "lite" att göra.. prio ett är ju toaletten..
  • Fru O Mamma Kokkonen
    jomi skrev 2010-03-23 09:48:26 följande:
    Vi BYTTE från Pellets till Fjärrvärme förra året och har INTE ångrat det en sekund!! Vi SÄNKTE våra kostnader, jämn fin värme,inget jobb....kanon... Vi bor i en liten villa 80+80 byggt 67 och lite dragit mm vår högsta faktura denna kalla vinter har varit på 2800 kr!
    Trodde faktiskt pelletseldning var billigare än fjärrvärme.. Men se där..
Svar på tråden Fjärrvärme...