• Anonym

    hur framkalla missfall???

    Jag är gravid,och det är en evighet att vänta på abort.
    Jag är v 5,och vill utföra abort nu.
    Abort tiden är om 2 veckor.
    Jag måste göra abort nu,men hur?
    Kan jag försöka framkalla missfall?

    Tacksam för svar.

  • Svar på tråden hur framkalla missfall???
  • FrökenCarlsson

    Du får nog snällt vänta, att framkalla det själv är ingen bra idé alls (vilket du kanske borde fatta men uppenbarligen inte gör)..

  • Tina A

    Finns de ingen möjlighet att få en snabbare tid iex en närliggande kommun?
    Kan du inte prata med dom och försöka få dom att förstå att du verkligen behöver få de gjort så fort som möjligt?

  • Anonym

    jag försöker,hela tiden.
    Tjänsten jag kämpat för i 1 år,ska bli min..men inte om jag ligger hemma och kräks.

    Kan man ringa till andra kommuner?

  • puss

    varför så bråttom?


    det är tammefan roligt nästan jämt
  • Anonym

    för att jag mår dåligt psykisk.
    för att jag kräks överallt,kan inte gå ut.
    Känns som magsjuka.
    Kan knappt äta.

  • Kaosmamma

    jag kräktes varje dag i 37 veckor med tredje barnet.. det var tufft! och vi driver ett eget företag..

    men jagkämpade för min bebis som idag är strax över 1 år. Det finns mediciner mot illamående och på de flesta hänger det inte i så länge som på mig... det jag hade får ca 1 %.

    Var bebisen inte planerad eller?


  • Anonym

    nej detta var inte planerat alls.
    jag har 4 barn men orkar inte en grav till.
    Jag blev så sjuk på de andra,så min kropp orkar inte mer.

    Kräktes alla veckor,foglossning,ischias,satt i rullstol,sjukskriven 1-2 år varje barn,magkatarr...

  • Kaosmamma
    Anonym skrev 2010-03-21 20:24:11 följande:
    nej detta var inte planerat alls. jag har 4 barn men orkar inte en grav till. Jag blev så sjuk på de andra,så min kropp orkar inte mer. Kräktes alla veckor,foglossning,ischias,satt i rullstol,sjukskriven 1-2 år varje barn,magkatarr...
    okej. förstår nånstans.. fast lät så hört med att "framkalla" missfall.. usch vet ändå inte om jag skulle kunna göra abort.. men det är verkligen upp till var och en. fast jag måste erkänna att jag har svårt för det.. men barnet ska ju gärna ha fungerande föräldrar oxå och låter som det är tufft för er!

    jag har också haft det så med alla mina tre barn, plus att alla haft svår kolik och vår minsta är allvarligt sjuk o vi ligger på sjukhus nästan jämt. vi har ingen avlastning.. tror inte jag skulle klara av ett barn till, men vi skyddar oss till max verkligen.

    låter som mina graviditeter, satt oxå i rullstol plus låg på sjukhus.. magkatarren har nog kommit för att stanna oxå =P

    vad säger din man då? och barnen?
  • Anonym

    vi är helt överens.
    min sambo orkar inte en till,han vet att han måste stå för allt när det gäller barnen,hemmet,tvätt,aktiviteter,handling,köra...och barnen skulle må dåligt av allt detta.

  • Jezamine

    Varför tar du inte kontakt med någon inom sjukvården som du kan få prata om dina problem med? Är det mer som ligegr bakom änd et du tagit upp här?


    Avstängd tills vidare
  • UpsyDaisy

    Jösses, låter skitjobbigt. Men tror du nog får vänta på din tid trots allt :(

  • Teskedsmamman
    Anonym skrev 2010-03-21 20:14:43 följande:
    för att jag mår dåligt psykisk. för att jag kräks överallt,kan inte gå ut. Känns som magsjuka. Kan knappt äta.
    Köp postafén och käka, hitta inte på dumheter som kan göra dig steril för resten av livet.

    Framkalla missfall kan man inte göra själv utan våldsamt våld mot livmodern.
    3 killar & 1 i magen ☆ Virkaholic ☆ tesked.blogspot.com/
  • Kaosmamma

    påstafen hjälper tyvärr inte vid detta illamående.. men du har inte bågra lergigan hemma sen tidigare? jag fick nån annan tablett oxå som man ger till cancerpatienter som genomgår cellgiftsbehandling.. som sagt sörpla näringsdryck o ta tabletter.. vem vet det kanske hjälper?


    www.animegirl.blogg.se (älskade astmabarn)
  • Anna i Hult

    Du kan alltid försöka böna och be på KK. Det som det handlar om är att de har tid att följa upp dig med ultraljud och kontroller efter den medicinska aborten. Själva aborten kan man få göra hemma ( svälja medicinen där, sen gå hem) . Det måste dock finnas tid för att tidsbestämma och kolla att allt kommit ut.

  • Jezamine
    Kaosmamma skrev 2010-03-21 20:51:56 följande:
    påstafen hjälper tyvärr inte vid detta illamående.. men du har inte bågra lergigan hemma sen tidigare? jag fick nån annan tablett oxå som man ger till cancerpatienter som genomgår cellgiftsbehandling.. som sagt sörpla näringsdryck o ta tabletter.. vem vet det kanske hjälper?
    Hur vet du att det inte hjälper någon alls?
    Avstängd tills vidare
  • Kaosmamma
    Jezamine skrev 2010-03-21 20:56:18 följande:
    Hur vet du att det inte hjälper någon alls?
    ja för att jag lidit av hyperemesis 3 graviditeter.. mår man illa och kräks av detta slag så är den tabletten verkligen en piss i havet tyvärr...

    trots att jag åt flera starka tabletter som ska dämpa illamåendet fick jag ligga inne på sjukhuset nästan hela grav med dropp.. kräkningarna minskade något men mådde konstant illa och kunde knappt röra mig.. så när det är så ihärdigt som för mig o vad det verkar vara för TS så funkar inte påstafen... om det inte sker ett mirakel typ..

    det finns nåt som heter lergigan som funkar bättre.. som BM kan fixa lätt.
    www.animegirl.blogg.se (älskade astmabarn)
  • ShanghaiLily

    Abort räknas som ett akut tillstånd och akutsjukvård kan man söka i vilket landsting man vill. Jag har bytt sjukhus till en annan stad för att få snabbare tid på kvinnokliniken för akuta ärenden och det gick mycket snabbare än i min hemstad.

    Lycka till nu, kan verkligen förstå din situation, jag blir också så där dålig när jag är gravid. Det är hemskt.

  • Blossi

    Men en abort kan du väl inte söka dig akut till? Måste man ändå inte vänta snällt på den tid man får tilldelat? 


    Man ska nog inte framkalla abort själv utan medicinkompetens. Bästa är ju att du "härdar" ut de här 14 dagarna.
    Vet själv hur hemskt man mår när man bara kräks och mår illa hela dagarna (och nätterna).
    Kan de inte skriva ut tabletter mot illamående som hjälper dig? 
    Kram
    Brist på information skapar spekulation
  • ShanghaiLily
    Blossi skrev 2010-03-22 21:32:10 följande:
    Men en abort kan du väl inte söka dig akut till? Måste man ändå inte vänta snällt på den tid man får tilldelat?  Man ska nog inte framkalla abort själv utan medicinkompetens. Bästa är ju att du "härdar" ut de här 14 dagarna. Vet själv hur hemskt man mår när man bara kräks och mår illa hela dagarna (och nätterna). Kan de inte skriva ut tabletter mot illamående som hjälper dig?  Kram
    Jo visst är det akut om man mår psykiskt dåligt, inte har koll på hur långt gången man är samt om man själv misstänker komplikationer eller har smärtor och blödningar.

    För mej var det inga problem iaf.
Svar på tråden hur framkalla missfall???