Fördelar samt nackdelar med mobilt bredband....
Vi har fått erbjudande från Tre om att byta ut ""allt"mot mobilt internet samt mobil, på det viset. slipper man abonemangskostnader för nätet. När jag jämför priserna så skulle det innebära ca 1400 kr för oss på ett år.
Känns läskigt att byta ut allt speciellt när man bor ute på landet då jag är rädd för att det kanske inte fungerar......?
Fördelen är att slippa nätavgifterna samt att man kan vara ute på nätet även då när telekablen blåst ner och internet inte fungerar vilket ibland händer här ute.
Nackdelarna ser jag:
- vi måste ha två mobiler. Just nu har vi bara en och då blir det en kostnad
- På telia kan de bara erbjuda mobilt bredbnad enbart för en dator. Dvs man kan inte var ute och surfa flera st på olika datorer.
- Tre säger dock att man kan ha ett mobilt modem och då går det att surfa flera i familjen...stämmer det??????????
Vad har ni annars för erfarenheter av mobilt bredband....både bra och dåliga.........?