Inlägg från: Najje79 |Visa alla inlägg
  • Najje79

    Vad ska ni äta i dag 25

    Ottottilia:  creme fraiche med lite pressad vitlök och massa italiensk salladskrydda är en jättegod kall sås som passar till de mesta!

  • Najje79
    Najje79 skrev 2012-03-11 10:48:38 följande:
    Vi ska äta kålpudding ikväll, med potatis och lingonsylt och sallad
    Fast det bidde visst pannbiff med stekt lök, potatis och gräddsås istället... Glad
  • Najje79

    Jag har pappa här och vi håller på och fyller frysen så vi slipper tänka på att handla och laga mat när vi kommer hem från BB om några veckor. Så skönt att ha det gjort. Vi har lagat mat i två dagar, så vi har att välja mellan köttfärslimpa, kycklingklubbor med sås, kycklinggratäng och kasslergratäng. Allt som allt fick vi ihop mat som räcker till 16 middagar!

    Men ikväll blir det kassler och potatisgratäng, enkelt och snabbt!

  • Najje79

    hemmagjord pizza blir det i kväll.
    Till lunch tog vi fram pannbiff ur frysen och hade spagetti till... gourmetmat Glad

  • Najje79

    Kycklinggratäng med philadelphiaost och sweetchili, klyftpotatis och haricot verts till det

  • Najje79
    NattensStjärnglans skrev 2012-03-21 11:44:38 följande:
    Har dess värre inte ätit något på 2 dagar pga magsjuka men idag ska man väl äta något ni som är så duktiga på matförslag något tips på snäll middag åt magen?
    Usch stackare. Hoppas det håller sig borta nu!
    När vi är magsjuka brukar vi äta kokt potatis och pressad skinka (sådan konservskinka), det är väldigt snällt mot magen. Man kan ha lite creme fraiche till om man tycker det blir för torrt. Om man vill börja försiktigt så är rostat bröd och blåbärssoppa bra att komma igång med.

    Vi ska äta korvstroganoff med ris ikväll (det är också okej tycker jag efter magsjuka)
  • Najje79

    Grillad kyckling (får se om vi premiär grillar ute eller fuskar med elgrillen), potatisgratäng och b-sås

Svar på tråden Vad ska ni äta i dag 25