jessica1979 skrev 2010-03-31 15:32:04 följande:
Äter man cerazette så är det inte ovanligt att man inte har mens under tiden man äter dom och därför så funderar jag på om det är större risk efter dessa att det dröjer att äl och mens kommer igång?
Ok, jo d e klart då är det kanske större risk. Nu när du säger det så när jag läst runt här så verkar det vara vanligt att mensen dröjer efter att man ätit just cerazette.
Är det ett p-piller eller minipiller, vad jag förstått är det vanligare att mens cykeln blir rubbad när man ätit minipiller än med p-piller.
Men jag har ingen erfarenhet av det själv. Jag har alltid haft mens regelbundet när jag ätit p-piller. och den kom igång direkt när ja slutade. Vilket jag är väldigt tacksam för, va helt säker på att den skulle börja strula o inte komma igång på flera månader