Hur spänna barnvagn i bussen?
Hej!
Hur spänner ni fast barnvagnen i bussen när ni åker? I färdriktning eller på tvärsen? Vilket är mest trafiksäkert?
Hej!
Hur spänner ni fast barnvagnen i bussen när ni åker? I färdriktning eller på tvärsen? Vilket är mest trafiksäkert?
De bussar jag har åkt i är gjorda så att vagnen ska spännas fast på tvären. Det skulle kanske gå att spänna fast den i färdriktiningen men då skulle det inte finnas plats för en vagn till (och tanken verkar vara att två vagnar ska få plats).
Det gör jag inte. Det finns sällan något att sätta fast vagnen i.
Jag lämnar ju aldrig vagnen heller utan står brevid den de 1½ milen vi har till stan.
OM det finns spännband(vilket det inte alltid gör) så spänner jag fast dom i handtaget på vagnen.Och låter den stå på tvären så barnet tittar ut i bussen.
Det beror på hur trångt det är i bussen och vilken buss jag åker. Är det en ledbuss och det är gott om plats kan jag ställa den i färdriktningen och sitta själv på ett nerfälltbart säte. Är det mer folk kör jag bara in och ställer den på tvären i samma riktning som jag kör in genom bussdörrarna. Har jag tung skötväska och vagnen risker att bli lite baktung så vänder jag vagnen med handtaget åt väggen/fönstret. Är det em kort buss ställer jag den på tvären oftast.
Gårdagens premiärtur blev intressant.
Dottern sov och verkade ge buss sitt godkännande
När jag skulle hem blev det diskussion då en barnvagn och en stor rullator skulle samsas med mig och min vagn.