Hej, jag bor i stan och jag måste avliva vissa föreställningar om att många matställen/caféen inte tar emot barnvagnar etc. Det gäller nästan bara när man kommer med 7-8 barnvagnar och det säger dig ju självt att det blir svårt och trångt.
Amningsrum vet jag faktsikt inte om det finns kvar på Åhléns city. Är man på NK kan man åka högst upp med hissen och amma i sofforna som står utanför. Annars ammar de flesta var de befinner sig. På caféer/parker och liknande. Vill man vara diskret tar man med sig en sjal och hänger över axlarna.
Buss är bättre än tunnelbana, enklare och billigare eftersom man åker gratis med barnvagn.
Roliga barnbutiker är t.ex. Sprall på NK (leksaker och endel kläder), Haven (barnkläder), Uni (retro/unisex barnkläder), Matador (barnkläder), Barnbutiken, Bonti m.fl.
Trevliga matställen finns överallt, men vill man passa på att vara kulturell är ju Moderna Museets restaurang/café trevligt och barnvänligt. Kulturhuset (Panorama högst upp) är ju också barnvänligt om än inte lika mysigt.
Skansen och Rosendal är ju också bra tips. Rosendal framförallt om man vill äta eller fika och samtidigt få en promenad.