Tant Pruselius skrev 2011-05-17 21:44:56 följande:
mkt - jag lärde henne äta vegsusho och jag tror hon gillade det

blev bara en snabblunch då syskon skulle hämtas men det är alltid trevligt att träffa puman hon är en raring
sedan lekte jag och T ute lite efter dagis med grannen som har en flicka som är 1 1/2 - tuva älskar att få känna sig stor. Annars avgudar hon "stora tjejer"
Min kusin som ska ha bebis nu i mitten på juni kom förbi och hälsade på en ubersnabbis då dem skulle vidare på fotbollsträning (i spöregn) sedan det vanliga - laga middag hålla supertrött T vaken och glad och kånka runt på ledsen L som hade ont i magen....
Vad har du o V haft för er?
Gulle T då!
Hehe, sushi är ju jättegott ju *blänger på puman*
Vanlig måndag med andra ord?
Ja du, vi gick upp till mamma (hon jobbade på VC här vid oss då de ordinarie var på någon kurs) och hälsade på. V fick glänsa och flörta med en massa sjuksköterskor och blev bjuden på jordgubbar (favoriten no 1).
Jag passade på att ta mitt BT, har inte tagit det sen hela havandeskapsförgiftnings-cirkusen och förlossning så tänkte det kunde vara kul att se. Det var inte tiptop direkt, skrev om det i slutna.
Sen gick vi en sväng i centrum, handlade lite på coop och mitt hjärta stannade lite när jag såg en donkey utanför kappahl, försökte smygfota men det gick åt h-vete. Jag gick på lindex-sidan och de på väg på hemtex, massa blomvagnar ivägen och äntligen när jag skulle knäppa ett kort så svängde de in på hemtex. Haha psykofall!
Sen gick vi till banken, jag satte in pengar och blev nekad att starta sparkonto till V, måste ha fullmakt att P går med på det. Han skulle mer än gärna följa med, men de har så kassa öppettider.
Hem igen, V sussade sött och jag njöt av mama och kaffe. Sen såg vår kväll ungefär ut som din, försökte laga middag medan v hängde i byxorna på mig och skulle göra allt bus han inte får. Uppmärksamhet tack!