K*B*N, pratar del 11

Jo, jag vill ja en digital systemkamera för att jag fått för mig att de är liiite bättre än min vanliga digitalkamera (som för all del är tillräckligt bra för vardagsfoto!) När jag bodde med ungarnas pappa köpte vi en analog systemkamera som jag älskade, men den behöll han när vi separerade - ironiskt nog eftersom han är den som aldrig fotograferade varken barnen eller annat. Jag inbillar mig att en digital systemkamera har en annan känsla för bilden.. *svamlar*
Tack för tipset om R&R! Ska in och kolla där sen då.
*sugen på tårta helt plötsligt*
Mmm, vad gott det lät Fröken Småland! Ja, visst borde du kunna använda vaniljsåspulver, det är väl typ som marsán, eller hur menar du?
Det hade alltid min fostermamma i sina tårtor. *minns*
Blev av någon märklig anledning sugen på glass också.. Jag tror att det blir lite glass till mellis när jag hämtat Vendel idag.
Du får väl börja med pulvret och spä med vatten (eller mjölk?) till lagom konsistens. *fuskkocken har talat*
Jag bodde i familjehem från att jag var 13 tills jag flyttade ihop med stora ungarnas pappa när jag var 18.
*surar* Jag fick ett fint litet brev från Intrum Justitia idag. Ett krav från hyresbolaget på 180:- som med extraavgifter istället var 230:- Jag förstod ingenting! Jag betalar alltid hyran i tid och något annat har jag inte förstört eller beställt av dem. Gick då in och kollade mina banktransaktioner och det visade sig att jag vänt på två siffror och därmed betalat för lite i hyra.. Men alltså, jag betalar ALLTID i tid och har inte misskött mig på något vis, är det då juste att skicka ärendet till inkasso utan att ens kontakta mig för att fråga vad jag menar med att betala för lite EN gång..? Eller jag fattar att de inte har tid och lust att ringa hyresgäster som försöker snika undan, men ändååå.. *fortfarande sur, nä förresten, arg*
Säger ni det? Ja, kanske är han helt normal ändå.. Mina två stora var ju inte ens i närheten, även om Saga var riktigt envis och tjurskallig (men snäll och go' ändå) som barn.
När vi hejdade hans framfart igår sprang han efter oss och slog oss tills vi tröttnade båda två. Till slut fick han sitta fastspänd i bilen (i skuggan och med en vattenflaska och några av kexen vi tagit med i utflyktskorgen.) Först skrek han och grät en lång stund, men sedan lugnade han ner sig och var nöjd med att få något kex till. Jag vet inte vad de som hade huset tänkte om oss när vi till slut satte fast vårt barn i bilen, men de sa inget iaf.
Väl hemma var han snäll och gullig en lång stund tills han blev arg när jag sa att han inte fick skjuta pilbåge inomhus och slå oss med tillhyggen. Då skrek han att han skulle döda mig (!) och jag lackade ur så han åkte in på rummet. När han lugnat sig var han snäll igen, men jag får krupp på alla dessa konflikter, vaaarje dag. Thank god för dagis!!
Han har iofs slagits med personalen där också (när de sa att han absolut inte fick stoppa pinnar i brevlådan - två sekunder senare låg en pinne i brevlådan, de sa till och han slog!
) Gaaah, måtte inte Vemund bli lika trotsig för då lägger jag in mig på psyket självmant.