Inlägg från: Asereht |Visa alla inlägg
  • Asereht

    K*B*N, pratar del 11

    Ekorren - Hemskt är bara förnamnet. Stackars familj.

    Jag har också dödsångest. Får panik bara jag tänker på min egen dödlighet. Ett tag trodde jag att knölen skulle ta livet av mig och vågade knappt somna på kvällen. Eftersom den flyttade på sig så trodde jag att den skulle lägga sig så jag inte kunde andas till slut. *rys*

    Jag vet inte vad som är värst, min egen dödlighet eller tanken på att någon av barnen eller maken skulle gå bort. Vill inte ens tänka på sånt.

  • Asereht

    Som gravid kan jag nog visa bikinibild fast jag föredrar baddräkt. Som ogravid NO WAY! När man är gravid så är man ju legitimt stor.

    Som ogravid med enorma hängtuttar rusdinhud och sladdrig kängrupung (det tar lite på hud och vävnad att bära fem barn) så är det inte lika kul att visa upp dig.

  • Asereht
    sarahl skrev 2011-01-28 08:51:27 följande:
    Är det någon som har nå bra sovtips! Vi är helt slutkörda i familjen här över att anton sover som en kratta. Han sover ganska bra i sin säng, men så fort ikommer o lägger oss så vaknar han i stort sett, över i vår säng, sen skall det knölas o bökas. Vatten funkar inte, utan han ska ha välling. 2-4 ggr per natt.

    vi går som i dvala, nu funderar vi på att dela på oss o ha olika sovrum, o sova varannan natt med Anton. Men det känns inget vidare.

    ingen v de andra grabbarna har gjort på så vis, o vi blir bara mer o mer irriterade för varje natt som går.

    Häromnatten hade jag utbrott över hur dum jag var som skaffade ett barn till, hur less jag är på att inte få sova, o att jag inte orkar ta hand om mina barn.

    Jag o Maken skulle behöva en STOR paus från våra barn! Det känns inte som jag ger dom så mycket kärler jag borde, även om jag älskar dem över allt annat. Men nu blir mest tjat o gnat på dom!Gråter
    Jag skulle helt klart kört på varannan natt. På så sätt blir ni piggare i längden båda två.

    Här hemma har vi delat på barnansvaret när vi haft bebis. Jag tar bebis och maken de andra. Vi har fortfarande en större kille som vaknar minst en gång per natt så det händer mer än ofta att maken sover inne hos de stora killarna och jag i vårt sovrum med lillfisen.

    Det är först nu på senare tid som det hänt någon gång då och då att maken faktiskt har fått sova en hel natt i sin egen säng! För oss handlar det om mesta möjliga sömn åt alla, när maken ska upp extra tidigt eller dyl så lägger han sig inne hos pojkarna direkt bara för att slippa gå upp på natten. På så sätt stör det varken oss eller honom/dem. Alla sover. Eller, nja nöffe bökar ju och vaknar en tre till fyra ggr per natt men det är iaf inget annat som stör.
    Tistel med fem ♥ sticklingar ♥   Blogg: www.stickig.se
  • Asereht
    Nemia noj skrev 2011-01-28 13:35:12 följande:

    Hej hallå tjejer.


    Har last ikapp typ 30 sidor nu, men en del kvar. Här hinner man inte med mycket, dagarna är fullbokade från tidigt till sent, och när man väl har tid orkar man inte sitta här.


    Är de någon som är sugen på vagn så ska nästan alla mina säljas, även dockisarna, bara kika in på min hemsida. Har sagt upp lokalen, då de inte finns ekonomi för den, och måste få in pengar till räkningarna som ligger Kräks Bara inse att man inte kan ha en dyr hobby som ensamstående. blää.

    Någon som vet ungefär hur mycket man får för en bärsjal? Tror de e en tricot slen eller va sjutton dom heter, lime grön. Har instruktionsboken någonstanns osså men vart vet ja inte än.


    Du vet vart en viss klädsel skulle vilja flytta?
    Tistel med fem ♥ sticklingar ♥   Blogg: www.stickig.se
  • Asereht
    Fröken Småland skrev 2011-01-29 16:48:11 följande:
    Jag skulle ge 2.500 för en äldre Bee, + har jag noll koll på då jag aldrig kolla Bugaboo varken på Blocket eller Tradera numera *inser att en era är avslutad*
    Känns rimligt.
    Tistel med fem ♥ sticklingar ♥   Blogg: www.stickig.se
Svar på tråden K*B*N, pratar del 11