K*B*N, pratar del 11
Skulle kanske ha valt blått tyg med prickar på istället för det bruna... men sen när denimsittdelen åker på så kommer det bli snyggare! Varför ser man aldrig någon liggdel i denim till salu????
Skulle kanske ha valt blått tyg med prickar på istället för det bruna... men sen när denimsittdelen åker på så kommer det bli snyggare! Varför ser man aldrig någon liggdel i denim till salu????
Jessika! Grattis till miraklet och beklagar erat svåra beslut ni nu måste komma fram till. Jag personligen är glad att det är så här pass långt mellan 2:an och 3:an, jag hade nog stupat om jag haft 3 stycken tätisar. Men å andra sidan skulle jag inte klara av att ta bort barnet heller. Känner flera som valt att ha ca 2 år mellan alla sina barn, och klarar det fint. Har ni hjälp runt omkring er? Föräldrar som kan avlasta osv? Eller är ni lämnade till erat egna öde, som som vi är
Hade en granne med kolikbarn, de tog henne till en, tror det var kiropraktor?, i Norge. De får tydligen göra nånting där som svenska inte får. Det här var 7 år sedan, så jag minns inte helt vad, men det blev iallafall mycket bättre efteråt. Det kanske går att googla fram nånting på det???
Googlade fram det här bland annat.
http://www.rightinfonow.com/sv/kolik
Eller sammandragningar som känns som håll i sidorna så fort man går mer än 5 steg på rad.
Jag har ju dessutom konstaterat att jag hela tiden går runt och bär runt på mitt största barn rent viktmässigt, hela tiden nu. Inte konstigt allt känns tungt. Jag har en hel Zebastian som extravikt på min kropp, 25 kg alltså.
25 extra kilon och allt det andra är dålig kombination.
Nej, amningen är jag inte orolig över... mer orolig för om barnet är friskt eller inte. Bara en sån sak som kolik kan man ju inte veta innan om barnet ska få eller inte.