K*B*N, pratar del 11
Lite avis på dig Pruseluskan, hälsa Ge-Kås från mig och trevlig helg!
Lite avis på dig Pruseluskan, hälsa Ge-Kås från mig och trevlig helg!
Jag är här! Kul att någon saknar en, jag saknar er iaf!
Just nu är det fullt upp med ungarna här hemma. Den lilla tid som finns för datorn blir det bloggen och mailen för tillfället. Ska bli bättre på att effella, jag lovar.
Har fått läkartid för mig till imorgon och så ska vi träffa bvc-psykologen den 18:e. Vemund var hos sjukgymnasten och bolstrade om skenan idag och sedan var det halvårskoll inkl. läkarbesök på bvc. Allt gick smidigt och han fick en ny OK-stämpel i rumpan. 9750 g tung och 70 cm lång.
Kavat: Har Vipera konfirmerat ditt mail på FB? Du kan väl prata ihop dig med Frk S om planer med tider och så kanske?
Nif: Läste vad du tror om din E och Ge-Kås.. Vendel är ju världens (sötaste) vandal på ICA Maxi ibland, men Ge-Kås har *peppar peppar* funkat riktigt smidigt hittills, men jag ska nog inte säga för mycket.
*läser ikapp*
Vemund är det första barn jag haft som haft egna tydliga rutiner med både mat och sömn. Han får gröt vid 19-20 på kvällen, sen blir det ny blöja och pyjamas och lite tutte och sen ner i vaggan. Där sover han till cirka 8-9 då han får bröstet. Sedan är han uppe en timme, en och en halv innan han får gröt, mer tutte och sen sover han middag 1-1,5 timme, mer tutte, lek, tutte, vila/sömn, lek och sedan är det kvällsgröt igen.
Jag ammar varannan till var tredje timme på dagen fortfarande men det är inga långa pass, mest lite påfyllning bara.
*buhuu* Jag ska ta blodprover imorgon och några av dem var fastevärden, så jag kunde inte ta dem vid läkarbesöket idag. Det innebär att jag fastat sedan kl. 20 nu och jag är redan hungrig och törstig. Vågar inte tänka på hur det ska kännas imorgon bitti. Nu är det bäst att jag lägger mig så jag glömmer hur hungrig jag är.
Natti natti!
God morgon, typ!
Har sovit i lägenheten inättras. Mina grannar är ju helt insane!! Klockan 23 drog någon igång stereon på hög volym, men sänkte efter en kvart. 2.35 vaknar jag av klonkanden och steg fram och tillbaka, hit och dit. Tonårsfnitter och sedan sprang de runt så det lät som en elefanthjord och sedan mer klonkanden och steg. Vad TUSAN gör de där uppe!? och mitt i natten dessutom.. Jag hämnades genom att inte hysscha på mina barn när de vaknade tidigt..
Jag tog ju prover i onsdags och för de som läst min blogg vet ni att jag fått några svar.. Jag har b-vitaminbrist och det kan till viss del förklara min problematik. (Frågan är bara varför det inte upptäckts tidigare!) Nu är det tusen frågor som surrar men jag ska ta några fler prover på måndag och sedan ska läkaren kontakta mig igen. Skönt att det rör lite på sig iaf.
Fabi: Vad jobbigt med lillsorken. Känner med dig och familjen.
Kavat: Åååh, jag vet precis hur du har det!! Skönt med kryckor nu, men har du testat TENS? Det var GULD!! Och så säger jag som ovanstående; prata inte med personalen utan gå högre upp, till chefen på en gång angående tider. Det var ju så vi gjorde nu, annars hade vi aldrig fått mer tid. Du är INGEN IDIOT och låt ingen trycka ner dig. Din man är väl vuxen och kan bestämma själv vem han ska vara med, eller?
Hmm, funderar på om jag är allergisk mot katten. Visserligen är jag förkyld nu, men efter ett par timmar här igår märkte jag att det var mycket tyngre att andas..
Hehe, har matat Vemund med gröt nu. Han har kommit på att man kan prutta med munnen samtidigt som mamma håller in skeden i munnen. Han fick inte mer gröt sen..
Nu ska jag kolla om maken vaknat och sen ska vi iväg och kolla hus, bara för skojs skull. Trevlig helg!
Tack Kavat! Jo, när läkaren sa att det var b-vitamin och folat som saknades tänkte jag på gluten faktiskt. Ska be att de kollar det också, visst kan man ta ett blodprov till att börja med? (Har väldigt dåliga upplevelser av gastro..) Jag fick inte börja med några tillskott förrän hon tagit de andra proverna på måndag, men sedan skulle jag iaf på b-vitamin på recept. Ska absolut fråga om magnesium och zink också.