• bebi3

    Allergitråden

    kikar in här och ansluter mig då min 6 åriga dotter nu fått veta att hon förutom häst, hund, kattallergi, astma och atopisk dermatit även är allergisk mot mjölkprotein, vete och äggvita. Man kan säga att allt vändes upp och ner på ett samtal från läkaren. Detta är bara ett test vi gjorde på vc för jag tyckte vi skulle göra nytt pricktest och även kolla mot födoämne då hennes eksem bara blir värre och värre och då smörjer vi ändå med kortison 2 ggr per dag.

    Nu är vi remitterade till barnkliniken astma- och allergikliniken och ska träffa en specialistläkare som ska ta ytterligare prover och hon är i behov av ytterligare behandling m.m

    Så sen i fredags har jag sökt och sökt allt jag kan på nätet för bra recept och tips på kost utan dessa tre ämnen, men det är inte lätt. Är den mjölkfri innehåller den ofta ägg eller vete och näst intill allt glutenfritt innehåller ju vetestärkelse så jag har fått baka allt bröd till henne nu. Vilket himla jobb vill jag lova. Lusläsa allt i affären, leta recept varje dag, försöka pussla i hop varje måltid så gott det går etc. Jag har kontaktat dietisten för jag känner jag behöver AKUT hjälp och råd och tips på mat. Vad ska man ex. ha för mjöl när man gör småkakor? i går testade jag lailas gula mjölmix när jag gjorde drömmar, men de flöt ut och blev som pannkakor. Någon som användt sig av No egg i bakning etc? hur fungerar det? Tar mer än gärna emot tips och recept på allt i från kakor, tårta, bröd m.m. m.m.

    Hur är det med bidrag? Försäkringskassan tipsade mig om att ansöka om vårdbidrag då hon har så väldigt många allergier och det kan finnas fler när de gör ytterligare tester på barnkliniken, eksemen som smörjs två ggr dagligen från topp till tå, den extratiden handling tar, all bakning och matlagning, alla xtrakostnader för tvättning etc. vid kontakt med pälsdjur m.m m.m. Listan går att göra lång. Får man något utskrivet på recept av dietisten eller får man bekosta alla slags livsmedel själv?

  • bebi3

    lillskruttet: min dotter reagerade på all välling som liten och det enda som fungerade bra för hennes mage var majsvälling. Den är ju lite söt också. Kanske kan vara nått att testa?

  • bebi3

    jaha jag började hoppas på att de atopiska eksemen ÄNTLIGEN skulle lägga sig då de knappt synts sen vi uteslöt både mjölk, vete och ägg i fredags, men i dag är de riktigt aktiva och röda och kliar så frågan är från VAD?! I tisdags gjorde dottern misstaget att dricka ett glas mjölk, i onsdags fick hon vanligt smör på mackan då maken helt enkelt glömde bort för en sekund, men kan reaktionen komma nu? Jag pratade också med dietisten i går som sa att på detta test de gjorde på screeningen är gränsen 0,35 för allergi och Ida hade 0,45 på vete och 0,46 på ägg så precis över gränsen så dietisten tyckte vi skulle börja med mjölk då hon hade 2,1 på det. Så nu är jag en ANING förvirrad för i gårkväll fick Ida vanligt bröd till kvällsmacka och i dag ser hon ut som hon gör på kroppen med eksemen. Röda, kliar och är aktiva.

    Gahhh kan det vara mjölken som har en försenad effekt eller kan det vara att kroppen är så himla känslig nu och att eksemen kommit av vetet i brödet?

    Usch man blir ju en aning förvirrad av det här!

  • bebi3

    vi har bara dusch så ingen olja här, men smörjer alltid med miniderm efter bad.

  • bebi3

    lindreas. mn Ida var väldigt känslig mot tomat som liten. Visde sig som massa små röda prickar och rodnad runt munnen. Vi uteslöt tomat (färsk) och ketchup och i dag är det inga problem med ketchup, men hon kan inte  skära tomat för då får hon väldiga utslag.

  • bebi3
    Lillskruttet: vet hur tufft det är!! Vill du prata av dig är det bara att inboxa eller om du har msn finns jag där. Vi har haft et väldigt tufft under dotterns 6 levnadsår. Hon var mkt sjuk redan från början, RS-virus vid 5 månader, förkylningsastma, mediciner, in och ut på barnakuten, infektion på infektion, pencillinkur på pencillinkur (11 stycker på ett år p.g.a. öronbarn och öroninflammation) tills hon fick rör. Då började det vända någolunda och har "bara" behövt 2 pc-kurer efter det. Vid 4 års ålder började hon ridskola och fick en rejäl allergisk reaktion varpå vi sökte läkare. Pricktest visade rejäl allergi mot häst och även mot katt. Jag som red fick genast lägga av (då hon fick astmaanfall vid kontakt med häst och blev jättedålig) samt fick vi göra oss av med katterna vi hade. Tack och lov visade hon då inget utslag på hund som vi hade. 2 månader senare hos astmaspec. visade även mot hund så alla djur fick lämna vårt hem. Jag grät länge länge och världen vändes upp och ner, men tiden gick och självklart är hon viktigast men stora förändringar på kort tid är väldigt jobbigt för alla.
    Hon medicineras dagligen med pulmicort, airomir, Emovat stereoidsalva och singulair samt miniderm mjukgörande salva.

    Nu i fjol började hennes atopiska eksem blomstra som aldrig förr. Vi vände oss till läkaren som ville göra nytt pricktest och även blodprov gjordes för att kolla födoämne. Hon har fortfarande biljud på lungorna trots medicinering. I fredags kom beskedet att hon även nu utvecklat allergi mot vete, havre och mjölk. Jag grät och grät och tyckte så synd om henne (samtidigt som jag var i uppgivningstillstånd för hur det skulle bli med kompisar, kalas etc eftersom hon ändå är 6 år), men nu känner jag att det börjat lägga sig lite. har pratat med en underbar dietist som gett mig jättemycket bra råd och tips. Dottern ska också utredas och behandlas vidare inne på astma och allergimottagningen så risken finns att det tillkommer fler allergier. Men just nu tar vi en dag i taget och faktiskt så börjar det kännas en aningens lättare.

    Så det är inte så konstigt att du känner och agerar som du gör. Och jag finns här också om du känner att du vill dela med dig av tankar och funderingar. Antingen kan du inboxa mig här eller maila på [email protected] vilket även är min msn-adress.

    Stor kram till dig!!
  • bebi3

    Någon här som vet hur mycket antikroppar screeningen visat på de olika födoämnena för er? Gränsen går vid 0,35 enligt dietisten och dottern har 2,1 på mjölk. Är det väldigt högt?

  • bebi3

    jag har i dag varit och träffat dietisten om vår dotter Ida som är allergisk mot mjölk, vete och ägg. Eftersom mjölk var värst började vi utesluta det, men ingen förbättring med eksemen alls (allergierna har bara yttrat sig via eksem och så har hon ju också astma och pälsdjursallergi, men som yttrar sig på annat sätt med andning, näskli och luftrörssvullnad). Nu tycker hon vi ska utesluta även vete och ägg. Hon sa att det är ok att använda sempers mjölsorter, finax mjölsorter och även fria bröds produkter (de som är fria från ägg och mjölk så klart) för även fast de innehåller vetestärkelse så är det så rena produkter sa hon så det är så otroligt låga halter och 80% av alla veteallergiker klarar tydligen vetestärkelse vad jag förstod det som. Ida har ju "bara" liten förhöjning på ägg och vete, men då tarmen och immunförsvaret varit störd så länge av mjölken behöver allt uteslutas för att se om det blir någon bättring. Någon som känner till nått om dessa produkter och som kanske själv använder dom till sina veteallergiker?

  • bebi3

    nej alltså dietisten sa till mig att dessa bolag (semper, finax, fria bröd) säger att de har så rena produkter så det innehåller bara en liiiiiten mängd vetestärkelse. Ida hade ju bara en lätt förhöjning på vete och ägg, men dietisten sa att man kan behöva ta bort allt nu för att lugna kroppen och tarmarna som under en lång tid utsatts för dessa ämne som hon inte tål.

    Det här med 80% hittade jag i en veteallergitråd här på familjeliv, och den tjejen hade fått info från sin dietist om detta, men enligt Idas dietist kunde vi köra med dessa produkter. Vi ska till allergikliniken nu i maj så då kommer de testa för en hel ny rad med födoämne. Kan ju hända att det tillkommer fler saker som kan vara orsaken till eksemen. Eller kan det vara så enkelt att eksemen också påverkas av när hon känner av häst, hund eller katt som hon också är allergisk emot.

Svar på tråden Allergitråden