Kavat skrev 2011-07-09 14:22:43 följande:
Det bästa sättet att få reda på vad han inte tål är att testa en sak i taget. Alltså bara äta "bekanta" saker och så tillsätta det man vill provocera och se hur/om han reagerar.
Du kan börja till och med börja med att göra en "gröt" av vetemjöl och vatten och kleta lite på kinden en liten stund och se om du får reaktion.
Vänta tre dagar, ev ökar du upp men vänta (minst) 3 dagar om han får sena reaktioner och så.
Och så gör du likadant med de andra sakerna. Man kan få olika reaktioner av samma sak och mängd vid olika tillfällen och även beroende på mängd, hur man mår i övrigt osv och även av olika kombinationer. T.ex att han inte reagerar på vete vanligtvis men när han har fått i sig mjölk gör han det lättare... Du kommer nog märka framöver hur känslig han är och mot vad, men lättaste sättet att veta är att göra som ovan.
tack för ditt svar. Gjorde faktiskt så att jag kokade mannagryn i vatten och satte på kinden och armen men ingen reaktion. Och samma sak med havregryn i havremjölk men inget där heller. Måste han få det i sig också mån tro?
I går gjorde vi fisksoppa med havregrädde och då fick han lite små ljusröda områden runt om munnen men småknottror i. Så konstigt för dagen innan åt han pastamarinara med skaldjur så det är inte det. Han gav inet utslag på fisk på testet.'
Flummigt är att han har ätit fiberhavregrynsgröt utan reaktion. Blir inte klok på det här? Kan man reagera bara mot en större mängd? Men man ska ju undvika det iaf helt väl? Och kan han vara allergisk mot havreprodukter men inte havregrynen i sig?
Mejlade hans läkare men han är på semester tills i augusti. I morgon åker vi bort till en stuga i 10 dagar.
Jag blir orolig att vi håller på att ge honom massa saker han egentligen inte tål men eftersom han äter plokmat och inga stora mängder så visar det sig inte alltid. :(