Inlägg från: Eppelpaj |Visa alla inlägg
  • Eppelpaj

    Allergitråden

    Färgen:

    Har en sån på 2,5 som är jordnötsall. Nytt för oss o mkt att tänka på. Hur gammal är din dotter? Hur reagerar hon på soja? Har ni använt sprutorna o i så fall hur gick det? Jättetacksam för svar.

  • Eppelpaj

    Det står epipen på. Vi upptäckte också av att han fick i sig jordnöt, det var dock extremt lite av en hel nöt han fick i sig , han spottade själv ut den. Tror han är ganska känslig men inte ( än ivartfall ) på den nivå att han reagerar på luftburet. Har två siffror, srast 3.53 o arah2 6.68 skrev av det fr datorskärmen på sjukhuset.

  • Eppelpaj

    Precis tvärtom förr oss ( ang penna ).

    Han svullnde upp över ögonen o fick nässelutslag i ansikte o armar o händer. Påverkade inte andning el allmäntillstånd annat än lätt klåda. Vi ringde ambulans men de bedömde att vi kunde åka själva till akuten. Han fick inte adrenalin där utan bara tabletter. Hur var det för er dotter?

  • Eppelpaj

    Oj. Vad är Areus? Var hon vid medvetande hela tiden? Hur snabbt efter att hon ätit kom reaktionen och Hur länge dröjde det till reaktionen gått över? Vet att det kan vara olika men jag vill gärna höra från andra eftersom detta är så nytt.

  • Eppelpaj

    Nej bara betapred. Har ni bett om ngt särskilt fr dagis iom detta, förutom såklart nötfritt o info om medicinen?

Svar på tråden Allergitråden