• Anonym

    Olika syn på barnuppfostran

    Jag har länge funderat på hur jag ska ta upp problemet jag och min sambo har när det gäller uppfostran. Vår syn är väldigt olik och jag har försökt kompromissa så gått det går. Nu har andra börjat påpeka detta, så det känns som jag måste ta itu med det. Mitt problem är bara att jag vill inte få det som att jag kritserar, utan att det är något vi båda måste jobba med.  Vi bråkar sällan, skulle kanske säga aldrig. Jag personligen tycker inte att det är det bästa, vi har hamnat i ett läge då man alltid lägger locket på. Min sambo kliver för det mesta åt sida om det börjar bli heta diskutioner oavsett om det är med mig, med hans famlj eller andra. Detta har medfört att jag gör samma sak istället för att bråka, så luften rensas lite och sen har man löst det.

    Problemet är att vi har tre barn och jag upplever att för varje dag som går vill han att de ska vara mer och mer osynliga. Dom får inte vara barn. Dom är 2, 4 och 6 år och ibland tror jag han vill att dom ska betee sig som 20. Vid matbordet vill jag höra vad alla har gjort och att man får berätta saker och om man sölar lite, så finns det tvättmaskin och tvättmedel. Tänk er en stor italiensk familj, så vill jag ha det. Min sambo vill nog helst ha ett barnhem på 30-talet. Inget prat, sitt rakt och om det spills blir han arg. Samma sekund som sista tuggan sväljs, så ska de tvätta sig och gå till sina rum. Jag har gett upp min mysiga middags dröm, där alla får säga sitt och det är ett trevligt sätt att umgås.
    Jag tänkte inte på det själv, men när andra påpekade det så såg jag att han satt jämt och stirrade om vi är borta. Han strirrar på den älsta, som att han väntar på att han ska göra nåt fel och helst ska han inte prata, inte leka.. mest vara en skugga som inte stör. När jag är hemma själv med barnen vill jag att dom ska vara med mig så vi träffas och dom får berätta saker, för när min sambo kommer hem, så blir de skickade till sina rum för att leka där istället. Enda stället han umgås med dem är oftast vid matbordet när det är vardag. Jag gör dom samma otjänst som inte sätter stopp, men jag vet ärligt talat inte hur jag ska göra. Det var inte såhär från början, då var vi så lika när det gällde uppfostran. Detta har kommit eftersom. Självklart måste jag prata med honom, men hur säger man det?

  • Svar på tråden Olika syn på barnuppfostran
  • Anatha

    Fråga honom hur han vill ha det och i den diskussionen berätta hur du vill ha det och försöka komma fram till hur ni bäst får bådas önskemål tillfredsställda. Kanske maten ska ätas med viss disciplin men att man sitter kvar och pratar när det är uppätet eller liknade?

  • CLT

    Jag skulle fråga honom varför han skaffade barn om han ändå aldrig vill umgås med dom? HUR vill HAN umgås?
    Hur är han själv uppfostrad, vad har han för relation till sina föräldrar?
    Barn måste ju få vara barn...
    Dessutom tycker ju jag att du tar hans parti, hade aldrig accepterat om min sambo ideligen bad barnen vara på sina rum. Då skulle han få gå därifrån om han vill vara ifred iså fall. Nä, stå upp för dina barn och låt de vara en del av familjen som BARN!

  • Birgitta L

    Svar till Anonym:

    Jag tycker att du snarast ska ta kontakt med familjerådgivningen och be om en tid för dig och din man i ett parsamtal.

  • Majken

    Ta hjälp utifrån, det här förgör till sist dig själv, era barn och er relation om du inte sätter stopp för det!! Era barns rättigheter att vara just barn måste komma först och är din sambo ens medveten om hur han beter sig mot barnen?

    Barn känner och ser mer än vi tror och de märker förmodligen redan nu hur det är ställt hemma hos er? Så småningom vill de vara mer med dig och drar sig undan sin pappa och då kanske han känner det och blir ännu mer "fientligt" inställd - nej ta tag i problemet och ta hjälp, det finns ju bra föräldrautbildningar (Cope, Komet osv) i de flesta kommuner?

    Lycka till ....


    Love my M-girls
  • Anonym

    Det låter som att din sambo styr familjelivet när han är hemma och enda gången det får vara på ditt sätt är när han inte är där. Det låter som en ojämlik maktsituation där han har skaffat sig övertaget. Jag tror också på parsamtal, samt att du ska fundera över vilka fler områden han bestämmer på. Det verkar som att han har betsämt på vilket sätt man hanterar konflikter också.

    Kanske behöver du bygga upp dig själv lite för att våga sätta dig emot och våga starta ett bråk istället för att gå tyst som han gör. Prata om din relation med dina vänner.

Svar på tråden Olika syn på barnuppfostran