Inlägg från: Momalicious |Visa alla inlägg
  • Momalicious

    December Bebis 2010 :)

    sasty skrev 2011-03-18 09:11:49 följande:

    hej allihoppa..


     


    Hur låter era små godingar när dom sover?


    jag är hypernojjig just nu och lyssnar till alla små enstaka ljud han gör :/


    Elliot låter ingenting, bara andningsljud. Ibland kan han göra små stön och suckar om han inte sover så djupt, eller så kommer "sugljud" om han har nappen eller handen i munnen, men då sover han inte heller djupt. 
    Elliot 101226 ♥ momalicious.blogg.se/
  • Momalicious
    mamma smurfen skrev 2011-03-18 08:51:37 följande:
    Hej alla

    Ellie fick ingen feber av sprutorna, å inte blev hon gnällig heller<3

    Fler som vaknat upp till ett vinterlandskap??
    ( börjar verkligen HATA snö nu....) 
    Hoppas det åker neråt och inte kommer hit. Här kommer det mini, miniflingor men inget som lägger sig så det är fortfarande grönt (brunt) ute.
    Elliot 101226 ♥ momalicious.blogg.se/
  • Momalicious

    Inte nån snö här heller! :D

    Är dödstrött. Eftersom vi var iväg i förmiddags så fick inte Elliot sin förmiddagslur utan den blev avbruten flera gånger. Han är därför endast nöjd om sambon gungar i en fåtölj. Jag har haft en hemsk kväll med symptom på hjärtinfarkt/blodpropp i lungan osv, men det börjar lätta lite så nu ska jag sova.

    Nu har vi iaf fått en trea. Härligt att vi får dubbelhyra i juni. Men 10 000 i hyra en månad är ju trevligt när man lever på en inkomst..

    Kan mensen krångla efter en förlossning? Den är typ 6-7 dagar sen.?

  • Momalicious

    Ludi: det enda jag hört är att man då ska ta bort kudden eller byta ut den till en megaplatt, men så länge de vänder sig själva så är det ju lugnt.

    Elliot har någon gång gjort en 360 i sin säng. Alltså hamnat med huvudet åt fotändan. Som tur var hade han lyckats trycka ner täcket oi ena hörnet först.

  • Momalicious
    ludicrous skrev 2011-03-19 13:19:23 följande:
    Då åker kudden ;)

    BVC sa att de inte ska ligga på mage just för att "luftrummet" blir så litet.. Men ja.. Han lägger sig så själv.. Vi kan ju inte springa en gång i minuten o titta o vända..
    Om han kan vrida och lyfta huvudet kommer han ju göra det om han känner att han behöver, så du behöver inte oroa dig. Det handlar ju bara om att man inte ska lägga barn som inte kan vända sig på mage. :) 

     
    Elliot 101226 ♥ momalicious.blogg.se/
  • Momalicious
    Karttikeya skrev 2011-03-19 01:25:31 följande:

    Jag har läst att det inte är helt ovanligt att den är oregelbunden efter förlossningen. Min har inte ens kommit ännu..


    Jag fick min i morse, tre dagar "sen", men jag har aldrig hållit koll på min cykel så jag vet ju inte vad som är normalt för mig. Tänkte göra det ett tag nu så man har lite koll liksom, sen blir det spiral, tjoho!
    Karttikeya skrev 2011-03-19 01:25:49 följande:
    Lät förresten väldigt obehagligt med dina symptom. Hoppas de försvinner.
     Ja, jätteobehagligt när man inte vet vad det är.  Ringde 1177 men hon sa att det kunde vara vad som helst (suck.. hjälpsamt ). Har dock listat ut att det är magkatarr, vilket känns väldigt bra jämfört med typ blodproppar och hjärtinfarkter hahaha.
    Elliot 101226 ♥ momalicious.blogg.se/
  • Momalicious

    Förresten, jag har en fråga till er kloka kvinnor.
    Har under ett par veckors tid haft en JÄVULSK klåda på brösten, särskilt det vänstra. Kommer till och från men har under senaste veckan blivit outhärdlig. Om jag kliar så blir det rött "under" huden, ser ut som att massa blodkärl brustit eller nåt. Vet inte hur jag ska förklara bättre än så. Det kliar på huden som syns om man har BH, om ni förstår? I urringningen liksom, "ovanpå" brösten.. JAG BLIR GAAAALEN. Så har ni några förslag på vad det kan vara blir jag tacksam.
     


    Elliot 101226 ♥ momalicious.blogg.se/
  • Momalicious

    Elliot är tre månader nästa lördag och 62 sitter som en smäck. Tar nog inte lång tid innan han börjar använda 68 misstänker jag. Så lustigt ändå. Hans kusin som är snart 11 månader är 70 cm och Elliot var 61,5 förra fredagen. Och hon var samma läng som Elliot när hon föddes.

  • Momalicious

    Älskarnova: skulle inte ni försöka få en till bebis väldigt tätt? Eller har jag bara inbillat mig det? :)

Svar på tråden December Bebis 2010 :)